Čekají vaše děti přijímačky ?

29.11.2016 / Další / Martina Klausová

ZVLÁDNOUT PŘIJÍMAČKY NA STŘEDNÍ ŠKOLU? SPLNĚNO

Tuhle větu by si přál říci příští duben snad každý deváťák i nejeden páťák či sedmák. Bohužel ji ale vysloví jen někteří z nich. Ti, jež budou úspěšní. Ti, kteří se na přijímací zkoušku na střední školy připravují včas a především systematicky.

Existují žáci, jež zvládnou důležitou životní zkoušku levou zadní, bez větší námahy. Ostatní musí o své místo ve vybrané škole zabojovat. Splnit požadavky, úspěšně projít přijímačkami a být na ně připraveni.

Možná vás překvapí, že ideální období, vhodné pro začátek přípravy, probíhá už teď. Děti, společně s rodiči, si vybírají střední školu. Rozhodují se pro maturitní obory, gymnázia či školy odborné. Přijímací zkoušky jsou v letošním roce jednotné, připravuje je pro všechny studenty společnost CERMAT. Testuje se český jazyk a matematika. Úlohy budou letos zapeklitější než loni, neboť kromě uzavřených úloh budou uchazeči plnit i úlohy otevřené, v některých příkladech z matematiky bude hodnocen i postup při řešení úlohy.

Dalším krokem je se na dané zkoušky začít připravovat. Aby dítě zjistilo, jak na tom se svými znalostmi a schopnostmi je, může si vyzkoušet nějaký on-line test zdarma, například test společnosti Scio.

A pokud zjistí, že není mezi těmi pramálo studenty, kteří vše zvládnou levou zadní, musí začít s procvičováním. Je několik druhů příprav a nejlépe samo dítě pozná, co mu vyhovuje nejvíce. Některým pomáhá vyplňování tištěných testů, jiní upřednostní počítač a práci on-line. Trémisti uvítají Přijímačky nanečisto, v prostředí s dalšími žáky, pod dohledem lektorů. Velmi efektivní formou je volba tzv. osobního instruktora, průvodce, pro celý proces přípravy.  Nebo práce s komplexními balíčky testů a kurzů.

Možností je mnoho, ale už z výše uvedeného vyplývá, že samotná a asi hlavně zodpovědná příprava na přijímací zkoušky zkrátka nějaký ten čas zabere. Rodiče by měli zároveň sledovat visící otazník nad aktuální podobou přijímací zkoušky na jednotlivých školách. Ředitelé škol mohou dát přijímačkám od CERMAT váhu od 60 do 100%, na sportovních gymnáziích je to 40 až 100%.

Asi každý z nás zná přísloví – Co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek – ale v kontextu přijímacích zkoušek na střední školu více než platí. Doslova. A čím více dětí se jím bude řídit, tím více úst bude moci v dubnu spokojeně říci: „Splněno!“

Přijímačky ale nejsou celý život

Období před přijímačkami je specifické, protože do programu dítěte zařazujeme přípravu. Ta by ale neměla zabrat veškerý volný čas. Nezapomeňte dítěti dopřát prostor na odpočinek. Mělo by mít možnost trávit určitý čas samo podle sebe. Také se mu věnujte nejen jako podpora při přípravách na přijímačky, jeďte na výlet, užívejte si společné chvíle a v dubnu hodně štěstí.