Dvořákovské Best of Classic Praha

1.9.2015 / Další / Martina Klausová

V 36. týdnu nabídne Classic Praha v rámci pravidelného žebříčku hlasování Best of Classic Praha o nejoblíbenějších skladbách za posledních 500 let pětici vrcholných symfonií Antonína Dvořáka. Touto aktuální nabídkou reflektujeme výročí narození tohoto českého i světového hudebního velikána, které připadá na 8. září.

V ukázkách zazní Dvořákova Symfonie č. 5 F dur, kterou autor vytvořil v časovém rozpětí pouhých šesti týdnů v roce 1875 a která představuje zlomové dílo v utváření skladatelova osobitého stylu, dále pak Symfonie č. 6 D dur, která byla prvním Dvořákovým dílem tohoto druhu vydaným tiskem, Symfonie č. 7 d moll, charakteristická svým dramatickým výrazem a temnou atmosférou bolestných pochybností i neústupného vzdoru, Symfonie č. 8 G dur, která je charakteristická svou zpěvností a samozřejmě i ve světovém kontextu nepochybně nejpopulárnější Dvořákovo dílo - Symfonie č. 9 e moll – která vznikla v prvním roce skladatelova pobytu ve Spojených státech amerických.

Posluchači Classic Praha si sami vyberou, kterou z těchto Dvořákových symfonií postaví na špici pomyslného žebříčku jeho symfonických děl a vítězný titul zazní na Classic Prahapondělí 7. září ve 20:00 v rámci pravidelného Koncertu bez smokingu Best of Classic Praha.