Knižní novinky července 2018

30.7.2018 / Další / Martina Klausová

Anne Christine Ostbyová: Kousky štěstí

Čtyři dlouholeté přítelkyně dostanou jednoho dne dopis od bývalé spolužačky Kat, která v mládí vyrazila do světa a dnes je majitelkou kakaové plantáže na ostrově Fidži. Tady také vyrábí čokoládu. Zve své kamarádky, aby opustily chladné Norsko a přijely za ní, aby společně žily v jejím domě. Přítelkyně, dnes už hodně přes šedesát, ji vezmou za slovo. Bude budoucnost stejně krásná jako jejich představy? I v ostrovním ráji začnou vyplouvat nevyřešené životní problémy a nepříjemná, dlouho skrývaná tajemství.  Román o lásce, naději a čokoládě, o víře v přátelství a nových životních šancích a o také tom, jak je důležité si zamlsat.

Suzanne Carreiro: Pes, který jedl lanýže
Víte, co jsou „nahaté“ ravioly, jak se dělá „svaté víno“ a jak chutná scottadito neboli „spálený prst“? Proč je lepší kupovat králíka i s hlavou a co to znamená, když mají těstoviny „duši“? Kde je hlavní město cibule a jaký moučník upekly ženy i z Assisi umírajícímu svatému Františkovi? Americká autorka Suzanne Carreiro toho o kulinářských tajemstvích italské Umbrie ví ještě mnohem víc. Její kniha je nejen kuchařkou, ale i cestopisem plným chutí a vůní, průvodcem po restauracích, vinařstvích, polích, sadech a zahradách, i vzpomínkou na lidi, které v tomto starobylém kraji potkala.

Alois Dubec: Z Vlachovy Lhoty do RAF a zpět

Alois Dubec byl téměř všude. Narodil se ve Vlachově Lhotě, zapadlé valašské vsi, odmala miloval armádu a za války poznal život dělníka na stavbě Hitlerových dálnic. Byl vojákem, italským partyzánem, švýcarským zajatcem a kadetem RAF v Británii. Ani po válce nenalezl klid. Unikal komunistickým represím, rubal kámen v lomu a uhlí v dolech a nakonec emigroval do Švýcarska. Jeho nová země mu sloužila jako základna pro cesty po celém světě. Stal se sběratelem příběhů, i těch nejdivočejších, ve kterých ožívá historie celého dvacátého století.

Osvícení v temnotě

Pestrá směsice temně laděných povídek, mezi nimiž vyniká raritní povídka Stephena Kinga Modrý kompresor, která se neobjevila v žádné sbírce tohoto slavného autora.  Dále jsou zastoupeni američtí autoři Clive Barker, Ramsey Campbell, Stewart O'Nan nebo Jack Ketchum.Vyjma klasického mrazivého příběhu Zrádné srdce z pera E. A. Poea vycházejí všechny povídky v této knize, jejímž editorem je Hans-Ake Lilja, v české premiéře.

Thibault Damour:  Záhady kvantového světa

Komiks, který vám objasní základy kvantové fyziky. Vydejte se s dobrodruhem Bobem a jeho psem na výpravu po záhadách kvantového světa! Kvantová fyzika je všude – od obřích galaxií po nepostřehnutelně drobné atomy, avšak její poznatky se výrazně liší od toho, co zažíváme a pozorujeme kolem sebe. Jak je možné, že v kvantovém světě se částice mohou nacházet současně na několika místech a kočka může být zároveň živá i mrtvá? Jak s tím souvisí kostkový cukr, mořské vlny či Bůh, který (ne)hraje v kostky? Základní principy v kresleném příběhu objasní Thibault Damour, francouzský teoretický fyzik. O výtvarnou stránku se postaral známý belgický komiksový kreslíř Mathieu Burniat.

Henry -Louis de La Grange: Gustav Mahler

Monografii Gustav Mahler sepsal  francouzský muzikolog Henry -Louis de La Grange, který se jeho dílem zabýval po celý život a významně tak přispěl k rozšíření obecného povědomí o tomto skladateli v západní Evropě. Organizoval a vedl několik mahlerovských festivalů, výstav či sympozií a díky přátelství se skladatelovým žákem, dirigentem Brunem Walterem, vdovou po Mahlerovi Almou a jeho dcerou Annou shromáždil nesmírné množství poznatků a dosud neznámých materiálů. Jde o mimořádný portrét skladatele s českými kořeny, které se nepopiratelně odrazily i v jeho tvorbě.

Władysław Szpilman: Pianista

Román z období druhé světové války proslavila především filmová adaptace Romana Polańského z roku 2002. Příběh polského klavíristy Wladka, který přežívá se svou rodinou ve varšavském židovském ghetu a později sám v troskách válkou ničené Varšavy je nejenom drsným obrazem kruté doby, ale i oslavou touhy přežít, tvořit a milovat za každých okolností. Knihu nepsal autor Władysław Szpilman ani tak pro čtenáře jako spíš pro sebe. Pomohla mu vyrovnat se s šokujícími událostmi, které během holocaustu zažil; vyčistit si díky ní hlavu i srdce a dokázat začít znovu.

Jerzy Kosinski: Byl jsem při tom

Chance je zahradník, který desítky a desítky let žije jen na malém prostoru domu a zahrady. Okolní svět zná pouze z televizní obrazovky a tak když po smrti svého pána musí své bezpečné místo opustit, není divu, že je trochu popletený. Řetězem náhod se poněkud prostoduchý muž  dostává do světa velkého byznysu a médií a v něm způsobuje řadu komických i dojemných situací. Autor knihy Jerzy Kosinski napsal satirický román, beroucí si na paškál mediální a politické papaláše. Kniha byla v roce 1979 zfilmována v hlavní roli s Peterem Sellersem.

Süe-cchun Mu-žung: Než slehne rudý prach

Román čínského autora Süe-cchun Mu-žunga , líčící drsným jazykem všudypřítomnou korupci v současné Číně, mohl vyjít až po rozsáhlých cenzurních zásazích a zakončení musel autor podle vlastních slov přepisovat ve třech různých verzích. Jeho hrdina Wej Da, mladý advokát, se pyšní tím, jak dokonalým je darebákem. Neuhýbá před žádnou lstí či ranou pod pás, pokud mu přinese zisk či sladký pocit pomsty. Podplácení, defraudace, praní špinavých peněz a prostituce jsou jeho každodenním chlebem, přátelství a láska jsou pro něj pouze další příležitostí k obchodu. Mladý hrdina postupuje dál a dál po cestě, která nekončí nikde jinde než v pekle.

Peter Mayle: Podfuk jako víno

Nadutý sebevědomý hollywoodský právník Danny Roth, majitel výstředního domu a vinného sklípku, se stane obětí zloděje světového formátu specializujícího se na vzácná vína. Do případu se pustí soukromý detektiv a věhlasný znalec vína Sam Levitt. Vypraví se do Bordeaux a do Provence, kde za pomoci krásné francouzské kolegyně vypátrá podivínského miliardářského sběratele vín, který by případně mohl mít o ukradená vína v ceně tří milionů dolarů zájem. Překvapivé rozuzlení důmyslného zločinu okořenil oblíbený britský spisovatel žijící ve Francii Peter Mayle popisem lahodných jídel, jemných vín, nádherných scenerií a jiskřivými dialogy jednotlivých postav.