Knižní novinky v únoru 2019

25.2.2019 / Další / Martina Klausová

Joseph Incardona: Žár
Každý rok se ve finské Heinole odehrává světový šampionát v saunování. Letos na něj přijeli i dva muži, kteří působí jako vzájemné protiklady. Subtilní šedesátník Igor, bývalý ruský voják, je ztělesněním askety. Padesátiletý Niko, finská pornohvězda, zosobňuje všemožné extrémy a excesy. Tenhle blonďatý obr se na závod nepřipravuje, žije ze dne na den bujarými večírky a alkoholovými dýchánky, přesto mistrovství v saunování poslední roky vyhrává s přehledem. A tak je Igor  posedlý myšlenkou, že po letech, kdy byl pořád druhý, Nika porazí. Oba rivalové se utkají v aréně zahřáté na 110° Celsia, před zraky hlučného, dvoutisícového davu a rozhodčích. Vše je připraveno, fraška může začít.

EmmA Angströmová: Muž za zdí
Thriller  Emmy Angströmové má tři hrdiny: starý činžák ve Stockholmu, starého pána, který z něj nikdy nevychází, a devítiletou holčičku. Každý z nich má tajemství. Starý pán W. i děvčátko Alva obtížně komunikují s ostatními lidmi, a tak to zkoušejí po svém: W.  z tajného labyrintu chodeb špehuje nájemníky, Alva se snaží spiritistickými seancemi spojit s mrtvou babičkou.  Ale svět nemá tajemství rád, a tak je nepravděpodobné přátelství Alvy a pana W. odsouzeno k tragickému konci.

Ljudmila Ulická: Případ Kukockij
Hlavním hrdinou knihy je nadaný a ambiciózní lékař Pavel Alexejevič Kukockij, který se snaží prosadit znovuzavedení práva na potrat, o něž sovětské ženy přišly nařízením z roku 1936. Tento boj za vnitřní svobodu a možnost vlastní volby však překazí jeho slibnou kariéru a otřese i jeho doposud idylickým rodinným životem. Ljudmila Ulická rozehrává příběh na pozadí krátké poválečné euforie, stalinských kampaní proti genetice a kosmopolitismu, Stalinovy smrti a následného dočasného tání. Čtenáře provází tehdejší Moskvou, Petrohradem, ale i rozvalinami starověké civilizace na černomořském pobřeží a ptá se přitom na sílu rodinné tradice a schopnost lidské paměti.

Joseph Morreres: Ďáblovo opatství
Do ženského kláštera přijíždí řádová  sestra Joana  a její žákyně Agnes, aby vyšetřily případ mnišky, na jejímž těle se objevují stigmata. Pro nepřízeň počasí se musí uchýlit do opatství Cobricel, jehož abatyši pojí se sestrou Joanou dlouholeté přátelství. A právě ten večer je abatyše nalezena zavražděná, a k tomu v cele zamčené zevnitř.

Volker Kutscher: Mokrá ryba, Tichý zabiják a Goldstein
Triologie pro milovníky napětí a ty, kteří v současné době sledují úspěšný německý televizní seriál Babylon Berlín. Ten byl natočen právě na motivy těchto knih Volkera Kutschera.

Viktor Pivovarov: Zamilovaný agent 
Kniha originálních vzpomínek a úvah malíře Viktora Pivovarova, který je jednou z hlavních osobností ruského neoficiálního umění a zakladatelů moskevského konceptualismu. Též je známý jako ilustrátor. Od roku 1982 žije a tvoří v Praze, jeho díla se nacházejí ve významných světových sbírkách – například v Tate Gallery, Centre Pompidou, Treťjakovské galerii, ale i v pražské Národní galerii. Kniha Zamilovaný agent vychází v českém překladu poprvé a je doplněna zvláštní kapitolou pro české čtenáře.

Samanta Schweblin:
Příběh odehrávající se na argentinském venkově je založen hledání bodu zlomu, jediného okamžiku, kdy jsme jedním banálním krokem odbočili ze své cesty a řítíme se k nevyhnutelné katastrofě, jakkoliv jsme se snažili pro sebe i své blízké najít záchrannou vzdálenost.

Brian Evenson: Doupě. Zhroucení koně
Kniha obsahující šestnáct povídek a dvě novely jednoho z mistrů současného hororu Briana Evenson. V jeho povídkách najde čtenář záhadné přízraky, oživlé mrtvé, sadistické hry, plyšové medvídky s tlukoucím srdcem i mikroskopický prach, který možná vraždí. Nic z toho, co čtenářům autor předkládá, není tak jednoduché ani jednoznačné, jak by se mohlo zdát, a největší hrůza nakonec spočívá v tom, že si ani čtenáři ani jeho hrdinové nemůžou být jisti, kde vlastně končí skutečnost a kde začíná paranoidní noční můra.