Mimořádné Koncerty bez smokingu v květnu 2018

22.5.2018 / Další / Martina Klausová

Na závěr května 2018 připravilo rádio Classic Praha další mimořádné Koncerty bez smokingu s novými nahrávkami hudebního vydavatelství Supraphon

V pátek 25. května ve 20 hodin zazní nahrávka, která jistě potěší všechny milovníky toho nejkrásnějšího nástroje – lidského hlasu. Zazní totiž Moravské dvojzpěvy Antonína Dvořáka.
Moravské dvojzpěvy začal Dvořák komponovat na popud pražského velkoobchodníka, vlastence a mecenáše Jan Neffa, v jehož rodině působil v 70tých letech 19. století jako učitel hry na klavír. Neff a jeho žena Marie byli velkými hudebními nadšenci a často provozovali malé domácí koncerty, na nichž zpívali písně a dvojzpěvy. Obvykle se k nim přidávala i vychovatelka jejich dětí, Marie Blažková, a Dvořák se těchto produkcí účastnil v roli doprovazeče na klavír. Neff navrhl Dvořákovi, zda by pro dvojzpěv s klavírem upravil některé moravské lidové písně z proslulé sbírky Františka Sušila „Moravské národní písně s nápěvy do textů vřaděnými“. Dvořák nejprve souhlasil, ale pak se rozhodl, že místo úprav již existujících nápěvů použije pouze texty, které zcela nově zhudební. Soubor Moravských dvojzpěvů vznikal postupně, v časovém rozpětí asi dvou a půl roku a celkem obsahuje 23 písní.
Ty zazní na Classic Praha ve skvělém provedení: Simona Šaturová – soprán, Markéta Cukrová – mezzosoprán, Petr Nekoranec – tenor. Na klavír doprovází Vojtěch Spurný. Nahrávka je pořízena na původní křídlo Antonína Dvořáka Bösendorfer z roku 1879, které je chloubou sbírky Muzea Antonína Dvořáka v Praze.

Ve čtvrtek 31. května vzdá Classic Praha hold skvělému umělci a vzácnému člověku – šéfdirigentovi České filharmonie Jiřímu Bělohlávkovi, který podlehl zákeřné nemoci 31. května 2017.
Hudební vydavatelství Supraphon vydalo v květnu komplet osmi CD, na němž jsou stěžejní i neznámé nahrávky tohoto nejvýznamnějšího českého dirigenta posledního půl století.
Vybraných třiadvacet z téměř tří set snímků, jež vznikly pro Supraphon mezi lety 1971 a 2016, představuje Bělohlávkovo pozoruhodné zrání v čele několika vynikajících českých orchestrů, počínaje Brněnskou a konče Českou filharmonií a PKF. V samém středu Bělohlávkova repertoáru najdeme díla Dvořáka (Novosvětská), Smetany (Má vlast), Suka, Janáčka i Bohuslava Martinů, kterého objevoval světu. Kolekce je doplněna o řadu výletů do dalších repertoárových oblastí (Mozart, Ravel, Mahler, Bartók), jež dokládají pozoruhodnou šíři dirigentova záběru.
31. května v Koncertu bez smokingu na Classic Praha zazní z tohoto kompletu díla, která se na CD objevují ve světové premiéře. Jedná se o Suitu z hudby k Zeyerově dramatické pohádce Radúz a Mahulena Pohádka Josefa Suka a díla Leoše Janáčka: Sinfonietta a Taras Bulba. 
V úvodu večera zazní vzpomínky na Jiřího Bělohlávka předních českých i světových osobností.

Dvojzpěvy

Bělohlýávek