Mimořádné květnové koncerty bez smokingu

3.5.2017 / Další / Martina Klausová
Na květen 2017 připravilo rádio Classic Praha dva další mimořádné Koncerty bez smokingu s novými nahrávkami hudebního vydavatelství Supraphon

V pátek 12. května ve 20 hodin zazní nahrávka souboru PhilHarmonia Octet, který vychází k 10. výročí existence tělesa. Hráči ansámblu jsou vynikající sólisté, laureáti mezinárodních soutěží a členové předních světových orchestrů (Berlínská filharmonie, WDR Köln, Česká filharmonie ad.).  Repertoár nahrávky je průnikem světového a českého repertoáru. Přináší Mozartovu Serenádu c moll, která patří k prvním skladbám signalizujícím autorovu proměnu od hravé bezstarostnosti k vážným a dramatickým tónům. Další dílo - Oktet Es dur (původním označením Partita) 22letého Ldwiga van Beethovena pak ve své době naplňoval určení hudby k hostině – nejspíš k hostině na kolínském dvoře jeho zaměstnavatele Maxmiliána Františka. Oktet je technicky náročné, koncertantně koncipované dílo a jednotlivé party mají přímo virtuózní stylizaci. Třetí skladbou na CD je mladistvé dílo výjimečně nadaného klavíristy a skladatele Gideona Kleina Divertimento, které Klein napsal ve svých dvaceti letech. 
V úvodu Koncertu bez smokingu zazní rozhovor s jedním s protagonistů nahrávky hobojistou Vilémem Veverkou, který natočil Marek Šulc.


V pátek 19. května vzdá Classic Praha prostřednictvím Koncertu bez smokingu hold francouzskému flétnistovi Jean-Pierru Rampalovi (1922-2000), kterého s českými zeměmi pojilo silné pouto. Hned první Rampalova cesta do země východního bloku dala vzniknout přátelství s jiným mimořádným hudebníkem Milanem Munclingerem, s nímž mj. sdílel vášeň pro barokní hudbu. Právě díky Munclingerově iniciativě se Rampal 31. 5. 1955 představil publiku Mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro na beznadějně vyprodaném recitálu s Alfredem Holečkem. Hned následujícího dne pořídil Rampal první z řady nahrávek pro Supraphon - Prokofjevovu sonátu. Do roku 1956 pak vznikly premiérové nahrávky sonát F. Bendy a F. X. Richtera, koncertů Stamitze, Rosettiho a především - s Pražským komorním orchestrem pod Munclingerovým vedením - koncerty Richtera a Bendy. Výjimečnost posledních dvou dokládá i ohlas mezinárodní kritiky: deska byla oceněna Grand Prix du Disque de l'Académie Charles Cros. Rampalova supraphonská diskografie se uzavřela nahrávkou s Českou filharmonií z dubna 1958: flétnový koncert tehdy 33letého Jindřicha Felda i jméno skladatele se dostalo do mezinárodního povědomí právě díky Rampalovi. 
Z tohoto kompletu supraphonských nahrávek v pátek 19. května ve 20 hodin zazní flétnové koncerty Františka Xavera Richtera, Františka Bendy, Františka Antonína Rösslera-Rosettiho a Carla Stamitze.
V úvodu večera na svého pedagoga později kolegu  a přítele Jean-Pierra Rampala zavzpomíná flétnista maďarského původu András Adorján, který komplet nahrávek v březnu t.r. v Praze slavnostně pokřtil.