Mimořádný Koncert bez smokingu 13.4.2017

10.4.2017 / Další / Martina Klausová
Ve čtvrtek 13. dubna nabídne Classic Praha v pravidelném Koncertu bez smokingu ve 20 hodin zbrusu novou nahrávku klavíristky Khatii Buniatishvili a České filharmonie, kterou jsme rovněž představili jako Novinku tohoto týdne.

Jedná se o album klavíristky Katii Buniatišvili se dvěma klavírními koncerty Sergeje Rachmaninova. Půvabná klavíristka hovořící plynně pěti jazyky a žijící v Paříži, natočila v Praze s Českou filharmonií pro společnost Sony Classical Rachmaninovovy koncerty č. 2 c moll a č. 3 d moll.

Gruzínská klavíristka Katia Buniatišvili patří k umělcům, pro které je hudební kariéra prostředkem k vyjádření osobních postojů. Tato charismatická hráčka, která oslaví v červnu 30. narozeniny si osvojila styl klavíristů předchozích generací, zejména Rachmaninova, Richtěra a Goulda, a její vřelá, někdy až tesklivá hra možná odráží úzký vztah ke gruzínské lidové hudbě, jež, jak sama dosvědčuje, silně ovlivnila její muzikálnost. V roce 2012 získala cenu Echo Klassik za nejlepší debut roku a je pravidelným hostem orchestrů jako jsou Los Angeles Philharmonic, Orchestre de Paris, Vídeňských symfoniků a Philharmonia Orchestra.

Nahrávka vznikla v listopadu loňského roku ve Dvořákově síni Rudolfina a Katiu Buniatišvili doprovází Česká filharmonie pod taktovkou estonského dirigenta Paavo Järviho.