Slavné koncerty pro lesní roh a orchestr

21.10.2015 / Další / Martina Klausová
Ve 43. týdnu jsme pro žebříček Best of Classic Praha předvybrali pětici těch nejslavnějších koncertů pro lesní roh a orchestr.
Lesní roh se v první řadě používal jako nástroj signální a válečnický, brzy, především v období středověku, se začal používat také při lovu. Zprvu měl tvar kravského rohu, přestože už byl zhotoven z kovu a nosil se buď na zádech nebo na řemeni po boku. Později se nástroje užívalo jako rohu lesního a poštovního. Kulatý tvar získal lesní roh pravděpodobně kolem poloviny 16. století. Přidáním ventilů v I. polovině 19. století bylo možné na lesní roh zahrát všechny chromatické mezitóny a od té doby popularita lesního rohu značně vzrostla. Není tedy divu, že řada slavných hudebních skladatelů věnovala tomuto koncertantnímu nástroji svá díla.
Patřil mezi ně i "papá" Haydn, z jeho odkazu nabízíme Koncert pro lesní roh a orchestr č. 2. Další z velkých vídeňských klasiků - Wolfgang Amadeus Mozart bude zastoupen Koncertem č. 3 Es dur. Dále je ve výběru Koncert Es dur Františka Antonína Rösslera-Rosettiho, Koncert pro lesní roh a orchestr Camille Saint-Saense a výběr uzavírá Koncert č. 5 Jana Václava Stich Punta.
Vítězné dílo zazní ve večerním programu Classic Praha v pondělí 26. října.