Speciální velikonoční hudební nadílka

7.4.2017 / Další / Martina Klausová
V době velikonočních svátků pro vás rádio Classic Praha připravilo speciálně laděné Koncerty bez smokingu.

Na Velký pátek 14. dubna zazní rozsáhlé vokálně-instrumentální dílo českého velikána Antonína Dvořáka Stabat Mater. Toto dílo na text starého církevního hymnu Stabat Mater spolu s Bachovými, Händlovými a Haydnovými skladbami tohoto typu právem náleží k vrcholům oratorní tvorby hudební historie.

Na Bílou sobotu 15. dubna se rozezní ve 20 hodin monumentální Glagolská mše Leoše Janáčka. A to v nové nahrávce hudebního vydavatelství Supraphon, která přináší světovou premiéru původní verze tohoto díla. Před Koncertem bez smokingu k tomuto dílu řekne pár slov sbormistr Pražského filharmonického sboru Lukáš Vasilek, který se spolu s PFS na této nahrávce podílel.

Na Velikonoční neděli 16. dubna nabídneme jednu z největších a nejokázalejších mší českého barokního skladatele Jana Dismase Zelenky Missa Divi Xaverii. O jejím zrekonstruování a novodobém nastudování prozradí před Koncertem bez smokingu více dirigent celého provedení Václav Luks.

Koncert bez smokingu na Velikonoční pondělí 17. dubna bude patřit hudbě Georga Friedricha Händela. Zazní skladatelovo nejvýznamnější a nejpopulárnější dílo - oratorium Mesiáš, které v průběhu staletí získalo až ikonickou hodnotu.