Videoklip souboru Belfiato Quintet

12.9.2017 / Další / Martina Klausová

Classic Praha nabízí zcela exkluzivně v premiéře nový videoklip souboru Belfiato Quintet.

Komorní soubor Belfiato Quintet vznikl v roce 2005 a tvoří ho absolventi hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze. Soubor studoval na Pražské konzervatoři u Ondřeje Roskovce, dále na HAMU ve třídě Štěpána Koutníka a spolupracoval s prof. Gottfriedem Pokornym.
Členové kvintetu, jimiž jsou Oto Reiprich (flétna), Jan Souček (hoboj), Jiří Javůrek (klarinet), Ondřej Šindelář (fagot) a Kateřina Javůrková (lesní roh), jsou hráči předních orchestrů a získali řadu ocenění na mezinárodních interpretačních soutěžích, např. na soutěži ARD v Mnichově, Pražském Jaru a Concertinu Praga. Hornistika Kateřina Javůrková je rovněž držitelkou ocenění Classic Prague Awards 2016 v kategorii Talent roku.
Belfiato Quintet je držitelem 1. ceny ze soutěže Antonína Rejchy na festivalu v rakouském Semmeringu. V roce 2011 získal soubor na mezinárodní soutěži dechových kvintet „Henri Tomasi“ v Marseille 3. cenu (Francie) společně s cenou za nejlepší provedení Tomasiho skladby.
Soubor vystupuje pravidelně v Čechách a v zahraničí. Představil se například v koncertní sezoně České filharmonie, Českého spolku pro komorní hudbu a komorních cyklech Symfonického orchestru hl.m. Prahy FOK a PKF – Prague Philharmonia. Spolupracoval s Českou televizí i a Českým rozhlasem a společně vystoupil s Aflattus Quintetem nebo mezzosopranistkou Dagmar Peckovou. Na festivalu Pražské Jaro 2014 vystoupil Belfiato Quintet v recitálu s programem skladeb českých autorů. S českým repertoárem se představil i v roce 2015 např. v komorním cyklu Symfonického orchestru polského rozhlasu v Katowicích, v roce 2016 např. na Českém velvyslanectví v Londýně.

V roce 2017 vydal Belfiato Quintet u hudebního vydavatelství Supraphon své debutové CD, na němž hraje stěžejní díla české hudby pro dechové kvinteto.
Tři skladby českých autorů: Sextet “Mládí” L. Janáčka a dechové kvintety Josefa Bohuslava Foerstera a Pavla Haase.

Během léta vznikl k první větě Haasova kvartetu videoklip s názvem On The Edge Of The Forest, který Belfiato Quintet natočil ve spolupráci s tvůrčím týmem režiséra Tomáše Hájka - Lenkou Hájek Kristiánovou a Tomášem Hejzlarem.
Předpremiéra videoklipu proběhla v pondělí 11. září na závěr speciálního in-store koncertu souboru v prostorách Supraphon Musicpoint na pražském Jungmannově náměstí. Koncert pořádala rozhlasová stanice Classic Praha, hudební vydavatelství Supraphon a hudební prodejna Supraphon Musicpoint