28. festival adventní a vánoční hudby

21.11.2018 / Kulturní servis / Marek Šulc

Do již 28. ročníku vstoupí během prvního adventního víkendu Mezinárodní sborový festival adventní a vánoční hudby s Cenou Petra Ebena, Po téměř 30 letech se z této akce stala prestižní soutěžní přehlídka, které se již zúčastnilo na tisíce neprofesionálních pěveckých sborů z celého světa, které byly hodnoceny renomovanými domácími a zahraničními osobnostmi sborové hudby a ocenění v této soutěži patří k velmi prestižním úspěchům, které mohou sbory během své kariéry získat.

Festival je věnován a dramaturgie festivalu je soustředěna na skladatelskou osobnost Petra Ebena (1929 – 2007), který je jedním z největších hudebních tvůrců české hudby 2. poloviny 20. století a byl svým zaměřením natolik vyhraněnou osobností, že dokázal vytvářet nepřeberné množství skladeb duchovního žánru i v dobách nesvobody. Svému tvůrčímu krédu„…hudba je pro mne především setkáním, setkáním s posluchačem jako oslovení či poselství, setkáním s Bohem jako prosba nebo chvála…“ podřídil jako skladatel obdařený nenapodobitelným muzikantským instinktem vše, včetně samotné kompoziční techniky, s níž zacházel stejně brilantně na poli písní, sborů nebo varhanní a komorní hudby, jako na poli orchestrálních žánrů.

Letošního 28. ročníku se účastní 17 sborů z České republiky, Dánska, Estonska, Jihoafrické republiky, Lotyšska, Německa, Polska, Slovinska a Švédska. Celková festivalová účast představuje více než 600 zpěváků.

Hodnocená soutěžní přehlídka, která probíhá ve čtyřech kategoriích - sbory velké homogenní a smíšené, sbory komorní a dětské, se koná v Koncertním sále Pražského Hlaholu, Masarykovo nábřeží, Praha 1. Program je zaměřen na duchovní, adventní a vánoční hudbu. Soutěžní vystoupení budou probíhat v pátek 30.11. od 14,00 do 16,00 a v sobotu 1.12. od 10,00 do 13,20 hod.

Kromě soutěžních vystoupení je také možné si sbory poslechnout v pražských kostelech a na vánočních trzích na Staroměstském náměstí. V pátek 30.11 se pěvecké sbory představí v Kostele U Salvátora, Salvátorská 1045/1, 110 00 Praha 1 od 10,30 do 17,00 hod. V sobotu 1.12. na vánočních trzích na Staroměstském náměstí vystoupí sbory od 12,20 do 15,45 hod.

Vyvrcholením sobotního odpoledne bude společné zpívání všech zúčastněných sborů na Staroměstském náměstí od 15,45 pod taktovkou dirigenta Johanna van der Sandta z Jihoafrické Republiky.

Tento velký sbor, přednese pod vedením dirigenta, několik známých skladeb, mezi nimi např. Rorando coeli defluant od Jana Campana Vodňanského. Zazní rovněž Antifona, složená Petrem Ebenem přímo pro festival. Celá pražská veřejnost je srdečně zvána, aby si přišla zazpívat společně s tímto velkým sborem na Staroměstské náměstí a tak svátečně zahájila krásnou dobu adventní.

Všechny koncerty jsou volně přístupné zdarma veřejnosti.