56. Chopinův festival 2015

7.8.2015 / Kulturní servis / Martina Klausová

V letošním roce se od 13. do 23. srpna v Mariánských Lázních uskuteční již 56. ročník Chopinova festivalu, který patří mezi pět nejstarších evropských hudebních festivalů a je třetí nejstarší v České republice. Festival nebyl nikdy přerušen, první ročník se konal v roce 1959. Nedílnou součástí festivalu je i pořádání klavírní soutěže z děl Fryderyka Chopina. Tato soutěž se zpočátku konala jako národní soutěž, posléze získala kredit mezinárodní soutěže a pořádá se jako bienále. V letošním roce se tedy koná 10. ročník Mezinárodní klavírní soutěže Fryderyka Chopina
Festivalový program nabídne celkem 14 koncertů -  3 orchestrální koncerty, 4 klavírní recitály, 4 komorní koncerty, 2 matiné,  1 nokturno, veřejné natáčení Českého rozhlasu 2 – „Lenoška“ s Ivo Šmoldasem, „Výlety“ s Václavem Žmolíkem. I letos potvrdila Česká televize svoji účast a ČT24 bude vysílat festivalové koncerty v přímém přenosu. Pro festival je připraven i doprovodný program – jsou to výstavy v městském divadle a domu Chopin, filmové představení – Chopin očima Japonců, Chopin Golf Cup – golfový turnaj, který Společnost Fryderyka Chopina pořádá od roku 2004 jako poděkování sponzorům festivalu. 
Horkou novinkou letošního roku je vydání knihy „V Chopinově společnosti“, která zachycuje  55 let existence Společnosti Fryderyka Chopina.
Zahajovací koncert bude patřit Západočeskému symfonickému orchestru Mariánské Lázně pod vedením dirigenta Rostislava Štúra ze Slovenska se sólistou Markem Kozákem. V dalších dnech se představí mj. Kristina Ayvazyan z Arménie, Kateřina Englichová, Martin Kasík, Michal Kreslík z Monaka, italské klavírní duo Marco Schiavo a Sergie Marchegiani, Štěpán Kos. Závěrečný koncert bude patřit opět Západočeskému symfonickému orchestru Mariánské Lázně s dirigentem Amaury du Closelen z Francie, jako sólista se představí Dang Thai Son z Kanady.