Adam Plachetka oznámil první hosty pro O2 arenu

28.6.2019 / Kulturní servis / Marek Šulc

Operní pěvec Adam Plachetka chystá na 16. ledna 2020 velký koncert v pražské O2 areně. Krom sólových partů připravuje i řadu duetů, k nimž přizval přátele a umělecké kolegy nejen z oblasti klasické hudby. O vizuální koncepci a režii se postará uznávaný český režisér a audiovizuální tvůrce Michal Caban. Hudební nastudování má na starosti dirigent a skladatel Jan Kučera.

Adam Plachetka je u nás i ve světě spjatý s klasickou hudbou, pro svůj koncert ale udělá výjimku, a návštěvníci se tak mohou těšit vedle operních árií také na muzikály, jazz nebo pop. „Vnímám tento koncert jako příležitost představit klasickou hudbu posluchačům, kteří na ni ještě nejsou zvyklí chodit. Neformální prostředí, přesah do různých žánrů, ale i množství zajímavých hostů, to je myslím cesta, jak toho dosáhnout,“ okomentoval koncert BEZ MANTINELŮ Adam Plachetka.

Hosty, se kterými připravuje společná vystoupení, bude Adam Plachetka odhalovat postupně. Jazzové žánry na koncertě reprezentuje swingový zpěvák Jan Smigmator a vokální skupina SKETY. „Honza Smigmator je kamarád ze školy, známe se od patnácti a už jsme spolu několikrát koncertovali, sedíme si. Vokální skupina SKETY mě velmi zaujala svojí originální tvorbou a až později jsem zjistil, že jim producenta dělá kamarád z Pražského dětského sboru,“ prozradil Adam Plachetka.

Noblesní český swingař Jan Smigmator už na společném pódiu s Adamem Plachetkou stál. „Známe se už dlouhá léta, jsme totiž spolužáci z Pražské konzervatoře. Už tehdy jsme si říkali, že ač jsou naše pěvecké obory poměrně vzdálené, rádi bychom si jednou zazpívali spolu. Poprvé se nám to podařilo na festivalu Zlatá Praha a podruhé to bude teď v O2 areně. Oba dva se na to nesmírně těšíme, protože duet, který zazpíváme, je skutečná pecka! Pro náš společný duet jsme vybrali jako dokonalý průnik obou hudebních světů fantastické sinatrovské aranžmá slavné španělské Granady,“ poodhalil swingový zpěvák Jan Smigmator.

„Fusion projekty máme moc rádi. Ačkoli je naše hudba široce rozkročena mezi jazzem, popem a elektronikou, naše kořeny přirozeně leží v klasice. Moc se tedy těšíme, jaké zajímavé hudební tvary ze spolupráce s Adamem vzejdou,“ řekl producent skupiny SKETY Lukáš Prchal.

Další významnou osobností podílející se na koncertu v O2 areně je režisér Michal Caban, který spolupracuje na vizuální koncepci koncertu. Poprvé se s Adamem Plachetkou setkal na projektech „Pocta Jarmile Novotné“ v roce 2014 v Litni a v roce 2017 v Rudolfinu. „Pochopitelně jsem již dávno věděl, že Adam Plachetka je mistr svého oboru, ale na těchto koncertech jsem zjistil, že je i velmi milý a otevřený člověk. Navíc klasická hudba v O2 areně

je rozhodně výzva,“ řekl uznávaný český režisér, který stojí za řadou atraktivních vizuálních koncepcí. „Program s řadou výtečných hostů se rýsuje v mimořádný hudební zážitek. A na mě je tento nevšední večer v obrovském prostoru vizuálně ztvárnit. Plánujeme členité rozložení podia, výrazné projekce i pohybové doplnění jednotlivých árií a písní tak, aby tato žánrová hudební mozaika vytvářela působivé audiovizuální představení,“ prozradil Caban.

Koncert bude mít originální pojetí. „Michala Cabana si nesmírně vážím za to, že má zkušenost s velkými projekty a umí spojovat klasiku s něčím netradičním,“ vysvětlil Adam Plachetka.

Hudební nastudování má na starosti dirigent a skladatel Jan Kučera. „Je to skvělý muzikant, rádi se potkáváme. Umí napsat aranže i dirigovat jak klasický, tak popový repertoár. Dlouho spolupracuje i s Epoque orchestra,“ uvedl ke spolupráci Adam Plachetka.

Diváci budou svědci zcela nových aranží známých melodií. „S Adamem jsme se na společném pódiu setkali již několikrát a moc mě potěšilo, že se sejdeme i na tomto jeho vlastním velkém koncertu. Mám radost, že Adam zazpívá i moji píseň Kam jde cesta?. Vzhledem k tomu, že se žánrově dotkneme více hudebních světů, bude s námi účinkovat multižánrový Epoque Orchestra a pro tuto příležitost budu některé skladby nově aranžovat,“ přiznal dirigent a skladatel Jan Kučera.