Angela Gheorghiu a Ramón Vargas v Českém Krumlově

28.6.2017 / Kulturní servis / Martina Klausová

Angela Gheorghiu a Ramón Vargas zahájí 26. ročník MHF Český Krumlov

Mezi 14. červencem a 5. srpnem 2017 se na Mezinárodním hudebním festivalu Český Krumlov opět představí špičky současné hudební scény. Už po šestadvacáté připraví organizátoři v tomto krásném městě zapsaném na seznam světového dědictví UNESCO hudební přehlídku evropského významu. Spojení atraktivního prostředí historického města a hudby mnoha žánrů vydobylo festivalu skvělé renomé. V unikátních prostorách Státního hradu a zámku Český Krumlov, ale i v dalších lokacích města s jedinečným geniem loci se uskuteční celkem 19 koncertů, na nichž vystoupí přední zahraniční i čeští interpreti.

Operní diva Angela Gheorghiu a sympatický Ramón Vargas

Letošní zahájení se uskuteční 14. července v Pivovarské zahradě a pořadatelé festivalu je svěřili orchestru PKF – Prague Philharmonia, který má velké zkušenosti v doprovázení operních hvězd. Naše pozvání přijaly hned dvě – Angela Gheorghiu a Ramón Vargas, kteří jsou nejen kolegové, ale pojí je také dlouholeté přátelství. Operní diva Angela Gheorghiu poutá pozornost. Dokáže být půvabná, svůdná, na jevišti působivá i kontroverzní. Díky svému skvostnému hlasu a působivému jevištnímu projevu si vybudovala jedinečné postavení mezinárodní operní superstar. Její soprán je mnohými považován za ten nejryzejší mezi současnými sopranistkami – „lehký jako pírko, sametový a kovový zároveň“. Na mezinárodní scéně debutovala v roce 1992 v londýnské Královské opeře. V témže roce se poprvé představila také v Metropolitní opeře v New Yorku a ve Vídeňské státní opeře. V roce 1994 zpívala poprvé titulní roli ve Verdiho Traviatě v Covent Garden, která jí přinesla obrovský úspěch. BBC odvysílala toto operní představení v přímém přenosu. Od té doby je Angela Gheorghiu jednou z nejžádanějších operních umělkyní. Sama říká: Prostě žiju splněný sen. Nezasahujeme jen uši lidí, ale dostáváme se do jejich mysli. A občas se podaří zasáhnout i srdce. To jsou ty nejkrásnější chvíle naší kariéry.“

Mezi její nejvýznamnější vystoupení z poslední doby se řadí velmi úspěšná provedení oper Vlaštovka a Komedianti v londýnské Královské opeře, Romeo a Julie na festivalu Choregies d’Orange a na Salcburském hudebním festivalu, a opery Faust v Metropolitní opeře v New Yorku a v londýnské Covent Garden. Když zpívala Bohému v newyorské Metropolitní opeře, inscenace byla přenášena do kin pro publikum čítající přes půldruhého miliónu diváků. Výše uvedené vystoupení a recitály jen potvrdily postavení Angely Gheorghiu jako doslova milované operní hvězdy.
Ke svému krumlovskému vystoupení nám prozradila: „Český Krumlov jsem zatím ještě neměla možnost navštívit, ale i po 27 letech mé mezinárodní kariéry vždy velmi ráda poznávám nová místa a nové publikum. Těším se na vystoupení v letní atmosféře údajně překrásného města pod širým nebem a setkání s krumlovským publikem, navíc budu zpívat s mým úžasným kolegou a dobrým přítelem Ramónem Vargasem. Velmi ráda s ním zpívám, patří mezi mé nejoblíbenější tenoristy. Věřím, že si to nenecháte ujít a budete zvědaví, co jsme si pro vás připravili.“

Ramón Vargas se do Českého Krumlova vrací po šesti letech s těmito slovy: „Vystoupení v Českém Krumlově patří mezi nejkrásnější zážitky v mé kariéře. Před šesti lety jsem měl tu čest zpívat na dvacátém ročníku Mezinárodního hudebního festivalu a nyní se sem vracím, abych s mou skvělou kolegyní Angelou Gheorghiu zahájil ročník šestadvacátý. Je to neskutečné místo a kvalita festivalu i koncertů je velmi vysoká. Proto se vracím velmi rád.“  Mexický pěvec Ramón Vargas je jedním z předních tenoristů současnosti. V roce 1986 zvítězil v pěvecké soutěži Enrica Carusa v Miláně a posléze se přestěhoval do Vídně, kde dokončil svá studia na škole při Vídeňské státní opeře. Mezinárodní debut Ramóna Vargase se odehrál v roce 1992 ve Vídni v Lazebníku sevillském a v Metropolitní opeře v New Yorku v Lucii z Lammermooru. O rok později následoval debut v mekce italské opery, v milánské La Scale ve Verdiho opeře Falstaff. V současné době se Ramón Vargas pravidelně objevuje v předních operních domech po celém světě. K jeho stěžejním rolím patří Rodolfo z Bohémy, Don Ottavio v Donu Giovannim, Vévoda mantovský z Rigoletta, Edgardo v Lucii di Lammermoor nebo Werther Julese Masseneta.
A kterou z mnoha rolí, jež ztvárnil, má nejraději? „Jsou dvě role, které miluji, obě z pera Gaetana Donizettiho. Jednou z nich je Edgardo z opery Lucia di Lammermoor a druhým Nemorino z Nápoje lásky. Nemorino je velmi prostý a upřímný, naopak Edgardo je šlechetný muž, který se řídí principy. Někdy se mě lidé ptají, kterou z postav bych si vybral, kdyby měla na potápějící se lodi přežít jen jedna z nich.“ S úsměvem na tváři odpovídá: „Zachránil bych Edgarda, ale protože je gentleman, tak by jistě uvolnil místo Nemorinovi. Aspoň si to myslím.“ Ke společnému vystoupení s Angelou Gheorghiu nám řekl: „Doufám, že divákům v Českém Krumlově spolu s Angelou zprostředkujeme krásný umělecký zážitek. Pro mě ona patří mezi nejlepší sopranistky všech dob. Její hlas vyvolává velké emoce, má v něm nepopsatelné kouzlo. Angela je prostě bohyně!“

Gheorghiu a Vargas se představí výběrem z italských a francouzských klasiků 19. století, jejichž díla tvoří základ světového operního repertoáru a oba umělci s ním sklízejí úspěchy po celém světě - zazní populární árie a duety z Bohémy, Tosky, Traviaty, Lucii z Lammermooru, Carmen a chybět nebude ani slavná árie Rusalky „Měsíčku na nebi hlubokém“.

Gheorghiu, Vargas

Do Krumlova se vrací Mischa Maisky, Julian Rachlin přijíždí poprvé

Po šesti letech se na festival vrací mnoha úspěchy ověnčený a svou výraznou bílou hřívou charakteristický violoncellista Mischa Maisky, jenž vyniká stylem legendárních virtuosů – velkým tónem a velkými gesty. Sytý a lahodný tón jeho violoncella a koncentrovaná vášeň, s jakou Maisky ke svým partům přistupuje, obecenstvo doslova uchvacují. Diváci se o tom budou moci přesvědčit na jeho společném koncertu s talentovanou čínskou klavíristkou Shiran Wang ve čtvrtek 20. července v Maškarním sále krumlovského zámku při skladbách J. S. Bacha a J. Brahmse.
Naopak poprvé do Krumlova zavítá „mág houslí a violy“ Julian Rachlin, který velký zájem vzbuzuje i svými dirigentskými aktivitami, a jako dirigent se 28. července v Zámecké jízdárně také uvede. V jeho hře se jedinečně snoubí vytříbená jemnost s velkým temperamentem a brilantní technikou. Po jeho boku a za doprovodu Jihočeské filharmonie vystoupí mladá kanadská violistka Sarah McElravy. Program je složen z děl klasiků - Mozarta a Beethovena, z pera tohoto autora Rachlin zahraje Houslový koncert D dur op. 61.

Foto : Český Krumlov (Libor Sváček) Julian Rachlin (Julia Wesely)  Mischa Maisky (Kasskara)

Rachlin

Maiski