Balet o kávě

15.7.2019 / Kulturní servis / Martina Klausová

Viděli jste už někdy tančit kávovou konvičku, cukřenku anebo kávová zrnka? Že ne? Pak si nenechte ujít Balet o kávě, postavený na tanečních suitách a kávové kantátě Johanna Sebastiana Bacha. Rozverné představení pro návštěvníky bez rozdílu věku uvedou již 17. července od 19.00 hod. v Divadle ABC Letní slavnosti staré hudby. V úchvatných kostýmech ve stylu míšeňského porcelánu, z něhož kdysi mohl v Café Zimmermann pít i samotný Johann Sebastian Bach, se představí polský baletní soubor Cracovia Danza za doprovodu souboru Collegium Marianum pod vedením flétnistky Jany Semerádové. Pěveckých partů se ujmou Patricia Janečková a Jaromír Nosek.

Balet o kávě se řadí k tradici oblíbených baletů s fantastickými a exotickými náměty hojně uváděnými v 17. a 18. století v evropských salónech a divadlech. Choreografie je vytvořena na základě autentických kroků a pozic barokního tance a s využitím dobových pantomimických prvků. Na programu nechybí tance typické pro aristokratické bály na panovnických či šlechtických dvorech i pro pouliční karnevalové veselí – forlana, gavota, bourrée, courente, gigue či menuet.

Preludiem k představení Balet o kávě bude přednáška s ukázkami artefaktů spjatých s kávovou kulturou. PhDr. Kateřina Ebelová, Ph.D. se bude zabývat spletitou historií putování kávy z její africké „pravlasti“ až do Evropy, kávovou kulturou od šlechtických a měšťanských salónů ke kavárnám, druhy a zpracováním kávových zrn, pražírnami či kávovinami. Vstup na přednášku, která se bude konat 17. července od 17.30 hod. na Malé scéně Divadla ABC, je zdarma na základě předložení vstupenky na Balet o kávě a povinné registrace.

Letní slavnosti staré hudby mezi 11. červencem a 6. srpnem nabízejí osm exkluzivních večerů, jimiž oslaví nejen dvě desetiletí své existence, ale také šest staletí bohaté hudební historie, s níž dlouhodobě seznamují české publikum. Pozvání na festival opět přijali špičkoví zahraniční i čeští interpreti, kteří se představí v poutavých a leckdy humorných programech širokého tematického rozpětí. Dramaturgie letošního jubilejního ročníku nabídne hned několik podob hudebních festivit napříč historickými epochami. Velkolepý závěr festivalu bude 8. srpna v Rudolfinu patřit francouzské hudbě, tentokrát ve spojení s tancem. Špičkové vokální sólisty Katherine Watson (Velká Británie) a Reinouda Van Mechelena (Belgie) doprovodí orchestr Collegium Marianum. Pásmo sestavené z těch nejkrásnějších árií a instrumentálních kusů Jeana-Philippa Rameaua, Jeana-Marii Leclaira nese název Večer pro krále.

Balet o kávě