Březnové Svátky hudby ve jménu emancipace

6.3.2019 / Kulturní servis / Martina Klausová

V letošním roce si pražský koncertní cyklus zaštítěný houslistou Václavem Hudečkem všímá nejen podpory mladých talentů, ale dalo by se říci i společenských přesahů hudebního umění. V lednu a únoru představil nejprve partnerské a posléze i sourozenecké dvojice, které se etablovaly na tuzemské hudební scéně. Březnový svátek si jako svůj dramaturgický leitmotiv vzal široce skloňovanou genderovou problematiku a ukazuje na fakt, že hudební nástroje, které dříve bývaly doménou mužů, se stále častěji objevují v rukách zástupkyň něžného pohlaví. 19. března se v Koncertním sále Pražské konzervatoře trombonu, horny, fagotu, trubky či bicích chopí ženy…

Předjarní hudební setkání slibuje nejen širokou nástrojovou paletu, ale také přehlídku hudebních kusů od barokních komponistů až po ty, kteří svoji stopu zanechali v hudební literatuře 20. století. Zazní nejen ukázky z tvorby Bacha, Vivaldiho či Rossiniho, ambiciózní hudebnice sáhnou i do odkazu Launyho Grøndahla nebo Bély Bartóka. Vedle slavných jmen hudebnice představí i opomíjená skladatelská jména, jako je Franceschini nebo Johnsen. A kdo že budou ony emancipované hudební amazonky?

Jako první se na hudebně-svátečním pódiu představí trombonistka Veronika Lédlová, posluchačka Pražské konzervatoře, která se již etabluje nejen v soutěžních kláních, ale i předních pražských orchestrech. Následovat ji bude hornistka Kanako Mori, renomovaná japonská hudebnice, která je v současné době členkou orchestrální akademie.  Zemi vycházejícího slunce bude reprezentovat i členka FOKu a českému publiku nikoli neznámá ani jako sólová bicistka Junko Honda. Spektrum dechových nástrojů obohatí sesterské duo trumpetistek a žaček prof. Kejmara Alice a Martina Vasilovy, které se chopí vyšších trubek tzv. clarin. Fagotové Duo Esperanza, které má za sebou řadu úspěšných koncertů ve Španělsku, Francii i v Česku, repertoárově zabrousí do světa opery. Hráčky protřelé světovými soutěžemi i renomovanými tělesy, které momentálně kotví na pozici prvního fagotu SOČRu či studijně v Paříži, představí mimo jiné neotřelé úpravy Lazebníka sevillského.

Přehlídku emancipovaných dechařek doprovodí rozšířené smyčcové kvarteto Gadrew Way, které se nechává slyšet, že hraje stylově neohraničený repertoár a to virtuózně, s chutí a drivem. To budou moci mladé talentované hudebnice předvést i jako doprovod hostitele Václava Hudečka ve Vivaldiho houslovém koncertu.

Vstupenky na březnový koncert Svátků hudby v Praze, které se uskuteční 19. března v sále Pražské konzervatoře, jsou v prodeji v sítích Ticketmaster a Ticketportal. Více informací na www.svatkyhudbyvpraze.cz

Veronika Lédlová

Kanako MoriVSILOVAVasilovaHondaEsperanzaGadrew