Brněnské loučení

18.5.2015 / Kulturní servis / Marek Šulc

Po šesti letech končí Aleksandar Marković na postu šéfdirigenta Filharmonie Brno. S Brnem se rozloučí 28. a 29. května v Janáčkově divadle jednou z nejhranějších a nejkrásnějších symfonií – Mahlerovou Pátou.

Dirigent Aleksandar Marković působí v čele Filharmonie Brno od roku 2009. Post uměleckého šéfa a šéfdirigenta mu Filharmonie nabídla ihned po prvním vystoupení v listopadu 2008. Na místo nastoupil po Petru Altrichterovi a stal se ve svých čtyřiatřiceti letech druhým nejmladším šéfdirigentem po Leoši Svárovském, který nastoupil v roce 1991 na toto místo jako třicetiletý.
 
S brněnskou filharmonií odehrál desítky úspěšných koncertů u nás i v zahraničí. Po šesti letech své působení na postu šéfdirigenta končí. Symfonii s božským Adagiettem, známým z Viscontiho filmuSmrt v Benátkách, zahraje orchestr pod jeho vedením ve velkém obsazení téměř stovky filharmoniků. V další sezoně bude již orchestr řídit jako host. Vystoupí ve speciálním cyklu věnovaném všem dosavadním šéfdirigentům a hudbě jejich srdce. Marković si vybral díla Dariuse Milhauda, Francise Poulenca a opět Gustava Mahlera.
 
Když se Aleksandar Marković objevil v Brně jako záskok za původně osloveného Tomáše Netopila, zprostředkovaný vídeňskou agenturou, zaujal během své práce na koncertu Klasického abonmá 6. a 7. listopadu v Besedním domě filharmoniky i jejich ředitele natolik, že se rozhodli nabídnout mu místo šéfdirigenta. Marković, tehdejší šéf opery Tyrolského divadla v Innsbrucku, nabídku přijal a na místě šéfdirigenta vystřídal po sedmiletém působení Petra Altrichtera. Od té doby spolu s Filharmonií Brno obohatil brněnskou kulturní scénu řadou hudebních zážitků, a to nejen jako dirigent, ale také jako umělecký šéf zasahující do dramaturgie sezony i koncertních turné.