Claire Huangci se vrací do Prahy

24.10.2018 / Kulturní servis / Marek Šulc

Americká pianistka a letošní vítězka soutěže Gézy Andy, Claire Huangci, vystoupí v pátek 2. listopadu ve Smetanově síni Obecního domu. V Čajkovského Klavírním koncertu b moll ji doprovodí Filharmonie nadace Animato, mezinárodní orchestr vybraných talentů z hudebních univerzit a akademií několika zemí Evropy. V rámci evropského turné Filharmonie vystoupí kromě Prahy v Bratislavě, St. Pölten, v Budapešti a ve Vídni. Pražský koncert se koná pod záštitou švýcarského velvyslance, J. E. Dominika Furglera.

V pátek 2. 11. 2018 se pražskému publiku již podruhé představí Claire Huangci, renomovaná americká pianistka a letošní vítězka soutěže Gézy Andy v Curychu, která vystoupí po boku mezinárodního orchestru mladých, Filharmonie nadace Animato. Claire je absolventkou prestižního Curtisova institutu ve Filadelfii a vítězkou Chopinovy soutěže v Darmstadtu a Miami. Vystoupila v předních světových sálech jako je Carnegie Hall v New Yorku, Konzethaus v Berlíně, la Salle Cortot v Paříži nebo Symphony Hall v japonské Osace. V Praze provede Klavírní koncert b moll P. I. Čajkovského.

Filharmonii nadace Animato tvoří více než 80 vybraných studentů z akademií a hudebních univerzit v Evropě. Myšlenka vytvoření orchestru z vybraných mladých talentů ze zemí převážně střední a východní Evropy vzešla v roce 2006 od švýcarské Nadace Animato a projekt se od té doby koná každé dva roky s vybranými sólisty a Praha je pokaždé součástí evropského turné orchestru. Letos Filharmonie vystoupí kromě Prahy také v Bratislavě, St. Pölten, Budapešti a ve Vídni. V Praze se orchestr představí v nejkrásnějším secesním sále pod taktovkou mladého dirigenta britského původu, Kevina Griffithse. Na programu zazní kromě již zmíněného koncertu také předehra k Verdiho Síle osudu a Šeherezáda Rimského Korsakova. Večer se koná pod záštitou švýcarského velvyslance, J. E. Dominika Furglera. Posláním koncertu i celého turné je rozvíjení tolerance a spolupráce mezi národy prostřednictvím umění. A toto poselství je dnes ještě důležitější, než tomu bylo při vzniku orchestru.