ČNSO zahraje v Londýně a oslaví Karla Svobodu

6.9.2018 / Kulturní servis / Marek Šulc
Český národní symfonický orchestr (ČNSO) zahájí dnes svou 26. sezónu, během které vystoupí v evropských metropolích a připomene dílo skladatele Karla Svobody. Těleso v září vůbec poprvé zahraje v londýnské Royal Albert Hall, kde koncert českých symfoniků navštíví 15.000 diváků.

"Naše 26. sezóna začne 6. září v Brightonu, kde zahájíme turné Symphonic Cinema" uvedl ředitel ČNSO Jan Hasenöhrl. Pod vedením dirigentů Jessiky Cottisové a Bena Palmera ČNSO zahraje v 17 městech Velké Británie hudbu z filmů Dobyvatelé ztracené archy a Jurský park. Sérii koncertů s projekcí z filmů režiséra Stevena Spielberga zakončí v londýnské Royal Albert Hall, kde se představí vůbec poprvé. Slavnou koncertní síň, kde čeští umělci vystupují zcela mimořádně, projekt Symphonic Cinema vyprodal třikrát, a tak CNSO zahraje před více než patnáctitisícovým publikem.

K domácím příznivcům se orchestr vrátí 1. listopadu v pražském Obecním domě, kde pořádá večer na počest  letošního 25. výroční svého vzniku. Dirigenti Libor Pešek, Marcello Rota a Vince Mendoza pro slavnostní okamžik vybrali Beethovenovu Ódu na radost, Ravelovo Bolero nebo hudbu Nina Roty z filmu Kmotr.

Přelom listopadu a prosince bude ve znamení pokračování evropského turné s Enniem Morriconem(Paříž, Brusel, Moskva, Petrohrad, Londýn) a 11. prosince ČNSO vystoupí znovu v Obecním domě, na svém 2. abonentním koncertu. Program v pražské premiéře připomene hudbu Karla Svobody k filmuTři oříšky pro Popelku a bude doplněn projekcí legendární filmové pohádky Václava Vorlíčka. 

Úspěšný rok, během něhož ČNSO uspořádal 14. ročník festivalu Prague Proms, uzavře koncert Jazz On Screen, na kterém zahraje šéf a zakladatel orchestru, trumpetista Jan Hasenöhrl, výběr z hollywodských snímků. Vokální hosté budou brzy oznámeni.