Collegium 1704 a Arsilda

31.1.2017 / Kulturní servis / Marek Šulc

Collegium 1704 provede ve světové novodobé premiéře operu Arsilda Antonia Vivaldiho - dílo, které čekalo po své premiéře na další uvedení celých 300 let. Orchestr téměř zapomenutou operu představí v režii Davida Radoka na evropském turné, které začíná 9. března 2017 ve Slovenském národném divadle v Bratislavě.

Novodobá světová premiéra scénické verze Arsildy je prvním dalším uvedením tohoto díla od premiéry v Benátkách v roce 1716. Sedmá opera mladého Antonia Vivaldiho je dílem překypujícím hudebními experimenty, barvitou orchestrací a Vivaldimu tolik vlastní virtuositou.„V inscenaci Arsildy bychom se rádi vyhnuli jak imitaci baroka, tak polopatické aktualizaci. Kvalita libreta nespočívá v důvěryhodnosti děje nebo pravděpodobnosti zápletky, ale v narušené důvěře mezilidských vztahů: Una sol volta a chi manco` di fede, fede dar non si puo / Kdo jedinkrát ztratil věrnost, nebude moci ji nikdy získat zpět.“, řekl k inscenaci režisér David Radok.

Po premiéře a repríze 12. března 2017 ve Slovenském národném divadle se opera přesune postupně do Opéra de Lille (19., 21. a 23. května 2017)​,​ ​​​Théâtre de la ville de Luxembourg​​​ (3​1​.​ května a 2. června 2017), ​​​Théâtre de Caen ​(1​3. ​a 15. června 2017)​ ​​a ​​​Opéra Royale de Versailles (​23. a 25. června 2017).

Zkoušky na chystanou inscenaci Vivaldiho opery Arsilda zároveň vůbec poprvé představují nový prostor Collegia 1704, který se nachází v Praze 8 u stanice metra Kolbenova. Průmyslová budova, dříve sloužící jako tzv. "výdejna", v rozlehlém areálu se postupně přetváří na nové centrum orchestru a má ambice se stát novým kulturním bodem na mapě Prahy. Prvním projektem v tzv. Collbence 1704 jsou přípravy na nadcházející premiéru opery Arsilda v Bratislavě – v prostoru se nachází mj. 2 velké haly, ve kterých od pondělí 30. ledna probíhají zkoušky.Po přesunutí opery do Bratislavy a poté do dalších evropských měst bude Collbenka 1704 fungovat jako stálé centrum orchestru a nadále také jako jeho hlavní zkušebna. Velkorysý prostor budovy se zároveň otevře i dalším kulturním subjektům a uměleckým projektům.