FOK poctí Stamice koncertem Stamicova kvarteta

3.11.2017 / Kulturní servis / Marek Šulc

FOK uvede 7. listopadu v kostele sv. Šimona a Judy koncert Stamicova kvarteta u příležitosti oslav 300 let od narození Jan Václava Stamice. Na programu bude kromě jeho kvartetu také skladba jeho syna Antonína Stamice a nebudou chybět ani velikáni Mozart a Beethoven. 

Jan Václav Stamic se narodil roku 1717 v Havlíčkově Brodě, kde se později narodili také dva zakládající členové Stamicova kvarteta. Nejen proto se kvarteto rozhodlo svým názvem poctít právě tohoto skladatele. Ať už jde o vývoj hudebních forem, obsazení nástrojů v orchestru nebo další novinky, které Jan Václav Stamic zavedl, zapsal se nesmazatelně do dějin hudby jako jeden ze zakladatelů klasicismu. 

Stamicova hudba dodnes oslovuje posluchače svou barvitostí a nápady, pro které skladatele obdivoval i Wolfgang Amadeus Mozart. A tak není divu, že na koncertě k poctě Stamice zazní také Mozartův kvartet. Završit program nelze nikým jiným než Beethovenem – skladatelem, který z principů klasicismu vzešel (podobně jako J. V. Stamic z baroka) a na nich vystavěl další hudební sloh – romantismus.