Hudební sci-fi ve Veletržním paláci

6.12.2018 / Kulturní servis / Marek Šulc

Site-specific projekt se světovými premiérami Petra Wajsara, Jana Trojana a Tomáše Reindla designovaný pro Veletržní palác v Praze uvede v pondělí 10. prosince orchestr PKF — Prague Philharmonia společně s multižánrovou formací Clarinet Factory. „PKF —Prague Philharmonia završí tímto pátým setkáním v cyklu Krása dneška své netradičně pojaté oslavy stého výročí republiky. 

Výrazná generace mladých českých skladatelů a interpretů nabídne divákům své vize světa 22. století. Bude to večer pro všechny, kteří milují experiment a kouzlo okamžiku,“ říká o projektu ředitel PKF Radim Otépka. Na diváky čeká fúze klasiky, jazzu, elektroakustické hudby, hudby východních národů a minimal music okořeněná sound efekty a umocněná videomappingem vytvořeným přímo na hudební obsah. Hudební části bude předcházet setkání s investigativním novinářem, zakladatelem Respektu a signatářem Charty 77 Jaroslavem Spurným a jeho hosty.

Autorsky se na projektu podílí frontman vokální skupiny Skety a autor hudby k filmům Hastrman a Můj vysvlečenej deník Petr Wajsar, český mág elektroakustické hudby, absolvent stáží na Universität der Kunste v Berlíně a University of California v Berkeley Jan Trojan a multiinstrumentalista a světově uznávaný hráč na tabla Tomáš Reindl. Tři rozdílné osobnosti, jež jsou zárukou tří kontrastních hudebních ploch založených jak na předem vytvořeném hudebním zápisu, tak na otevřeném konceptu, kde performance vzniká v improvizovaném prostoru. Mostem koncepce propojujícím tyto tři světy bude soubor Clarinet Factory. „Z podnětu PKF oslavit svým originálním způsobem letošních 100 let republiky vznikl nápad na projekt, ve kterém se stírají hranice, a to nejen žánrové, ale i hranice samotného autorství. Improvizace se prolnou s hotovými skladbami, v rámci večera se budou zvuky nahrávat, samplovat a kroužit v osmi zvukových kanálech kolem posluchačů. Hudba zazní z galerií a světelný scénář umocní jednolitý tok hudby, světla a pohybu v prostoru,“ komentuje program frontman Clarinet Factory, Jindřich Pavliš. Projekt představí řadu netradičních nástrojů, např. theremin, ozvučený plech či tabla.

V projektu se vedle hráčů orchestru PKF — Prague Philharmonia a Clarinet Factory představí jako performeři samotní skladatelé. Speciálním hostem bude přední slovenský saxofonista Miro Tóth, dirigentem Marko Ivanović. Autorem videomappingu je Jindřich Trapl, zvukové efekty budou v režii Petra Kalába.