Ikonické dílo "Gruppen" v Praze

18.11.2016 / Kulturní servis / Marek Šulc

Koncertu Space & Sound - Hudba v prostoru bude vévodit zcela unikátní skladba Karlheinze Stockhausena Gruppen pro tři orchestry, která ovlivnila světové dění na poli vážné hudby. Program nabídne další ikonické skladby 20. století, z nichž některé rovněž využívají mimořádného spojení tří ansámblů. Zazní tak například kompozice Petra Kotíka, Johna Cage či Philla Niblocka. Nelehkého uměleckého úkolu se ujmou Ostravská banda, Janáčkova filharmonie, Hornická kapela ze Stonavy a sólisté Daan Vandewalle, Johannes Öllinger, Milan Osadský, v jejichž čele stanou dirigenti Petr Kotík, Johannes Kalitzke a Rolf Gupta. Aktuálně všech 140 hudebníků intenzivně zkouší v Ostravě.

Koncert uvádí Ostravské centrum nové hudby, které následující večer 20. listopadu v pražském Divadle Archa oslaví 90 let nové hudby. Na koncertu se představí Ostravská banda se svým zakladatelem a dirigentem Petrem Kotíkem, jako host se taktovky ujme také Johannes Kalitzke. Auditoriu v Arše představí díla Christiana Wolffa, Albana Berga, Petra Kotíka a Salvatora Sciarrina.

„Stockhausenovy Gruppen, komponované pro tři orchestry a dirigenty, se díky interpretační i realizační náročnosti hrají tak málo, že pražský koncert bude vlastně výjimečná událost v celosvětovém dramaturgickém kontextu. Zažít koncert se třemi orchestry jednou v životě se považuje za šťastnou náhodu." říká umělecký ředitel Ostravského centra nové hudby Petr Kotík, muž, který vytyčil jednu z os současného hudebního dění mezi New Yorkem a Ostravou.