Ivan Klánský zahraje s PKO

7.3.2019 / Kulturní servis / Martina Klausová

Pražský komorní orchestr si pro svůj březnový koncert přizval velkou osobnost českého klavíru, Ivana Klánského. Společně oslaví životní jubileum tohoto jedinečného sólového i komorního hráče a úspěšného pedagoga v jedné osobě. Koncert se uskuteční v úterý 19.3.2019 od 19:30 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina.

V úvodu hudebního večera zazní v podání PKO v čele s koncertním mistrem Leošem Čepickým předehra Ludwiga van Beethovena Proměny Prométheovy. Poté zahraje Ivan Klánský sólový part v Mozartově Koncertu pro klavír a orchestr č. 20 d moll a závěr večera bude patřit Symfonii č. 94 G dur "S úderem kotlů Josepha Haydna. 

Profesor Ivan Klánský se za 70 let svého života stal nejvýznamnějším klavíristou u nás. Nejenže ohromuje svým herním uměním, ale ovlivňuje také již několikátou generaci mladých klavíristů a hudebních pedagogů. U nás k jeho nejznámějším žákům patří například Martin Kasík nebo Ivo Kahánek. Jeho působení ovšem přesáhlo i hranice ČR, téměř čtvrt století učil na vysoké škole ve švýcarském Lucernu.

Mezinárodní věhlas získal i díky Guarneri triu, které se svými kolegy Čeňkem Pavlíkem a Markem Jeriem založili v roce 1986 a dodnes vystupují po celém světě. Klavír ale není jedinou vášní Ivana Klánského. V mládí se na vysoké úrovni věnoval šachům a překvapivě také rally závodům. Rád udivoval znalostí veškerých vlakových jízdních řádů, které po revoluci záhy vyměnil za řády letové. Má celkem šest dětí, z nichž pět se aktivně věnuje vážné hudbě.