Janáček Brno 2018

1.6.2018 / Kulturní servis / Marek Šulc

Přední světoví režiséři a interpreti: Ivo van Hove, Robert Carsen, Kornél Mundruczó, Alvis Hermanis, David Pountney, Tomáš Hanus, Tomáš Netopil, Thomas Adès, Simona Houda-Šaturová, Pavel Haas Quartet a další. Festival proběhne v termínu 17. 11. – 5. 12. 2018.  

Program 6. ročníku festivalu Janáček Brno 2018 je věnován 100. výročí vzniku Československé republiky.  Uvedeno bude kompletní jevištní dílo Leoše Janáčka v inscenacích světových tvůrců. Mezi hostujícími soubory se představí Vlámská opera s Tomášem Netopilem, Velšská národní opera se svým šéfdirigentem Tomášem Hanusem, Velké divadlo Stanislava Moniuszka v Poznani nebo Muziektheater Transparant. Chybět nebudou ani tři česká národní divadla.

Festival bude slavnostně zahájen premiérou souboru Janáčkovy opery NdB, který nastuduje pro tuto příležitost Příhody lišky Bystroušky. „Neznám barvitější a živější hudbu, než je Janáčkova. Příhody lišky Bys­troušky mě svou pichlavou a vřelou opravdivostí vždycky dojaly, je to oslava našeho života, který je krásný, a tu krásu stvoření bychom ne­měli nikdy zapomínat. Janáček nám zanechal věčnou inspiraci k životu se všemi strastmi a radostmi. Pro zahájení festivalu a oslavu stých narozenin našeho státu není lepšího tématu a hudby!“(Jiří Heřman, umělecký šéf Janáčkovy opery NdB). Právě opera Příhody lišky Bystroušky otevírala Janáčkovo divadlo v říjnu 1965. Nově zrekonstruované divadlo bude jednou z klíčových scén mezinárodního festivalu. Hned 18. listopadu 2018 nabídne NdB přenos představení Příhody lišky Bystroušky do celého světa prostřednictvím platformy OperaVision.

Dramaturgie dále představuje orchestrální a komorní koncerty, sólové a pěvecké recitály. Díla, která na festivalu zazní, jsou úzce spojena s otázkou vzniku republiky, s pojmem „národní hudba“, s otázkou hudby národů žijících na našem území či v zemích bývalé rakousko-uherské monarchie a také jsou ukázkou toho, jak skladatelé ve své tvorbě reflektovali významné historické události. To vše v programu celkem 15 koncertů se špičkovými tělesy, Filharmonií Brno a Orchestrem a sborem Janáčkovy opery NdB, a interprety jako jsou Martin Kasík, Jitka Čechová, Simona Houda-Šaturová nebo Pavel Haas Quartet. Vrcholem koncertní části bezpochyby bude recitál vynikajícího britského skladatele Thomase Adèse, který přednese téměř kompletní Janáčkovo klavírní dílo, které v současnosti nahrává na CD.Tři koncerty označené v programu festivalu Janáček Brno 2018 jako „folklórní“ chtějí představit hudební veřejnosti Janáčka nikoliv pouze jako mimořádného skladatele, ale jako jednoho z nejvýraznějších představitelů moravské hudební folkloristiky.

Foto: Vlámská oper a/ Věc Makropulos / Annemie Augustijns