Klasika v 21. století

6.2.2017 / Kulturní servis / Martina Klausová

Klasika v 21. století

Tak zní podtitul únorového Svátku hudby Václava Hudečka, který se v sále Pražské konzervatoře uskuteční v úterý 21. února. Naše houslová legenda tentokrát nešetřila pozváními a po jeho boku se představí hned trojice předních českých interpretů – Jitka Hosprová, Vilém Veverka a Eva Garajová. Sólisty v kontrastním programu sestaveném z instrumentálních a vokálních děl doprovodí Musica Lucis Praga.

Jitka Hosprová, populární propagátorka neprávem podceňované violy, je pravidelným hostem cyklu Svátky hudby v Praze. Její repertoár zahrnuje klenoty světové violové literatury i světové klasické moderny, což potvrdí i na únorových Svátcích, kde provede Telemannův Violový koncert. Žákyně renomovaných violistů Jana Pěrušky a Luigi Alberta Biancchiho své kvality osvědčila na mnohých světových festivalech sama i ve spolupráci s význačnými orchestry i komorními partnery po celém světě. Snad nejlépe ji charakterizuje výrok ředitelky jednoho amerického kulturního institutu, která Hosprovou označila za strhující umělkyni s vášnivým vztahem k nástroji.

Druhou dámou večera, bude mezzosopranistka Eva Garajová, jejíž hvězda v posledních letech strmě stoupá a patří mezi nejvýznamnější interprety písňové literatury své generace v Čechách i na Slovensku. Garajová je absolventkou Konzervatoře v Bratislavě u R. Illenbergerové a Vysoké školy múzických umění v Bratislavě u H. Štolfové-Bandové. Své umění si dále zdokonalovala na řadě mistrovských kurzů po celém světě, Spolupracuje s operními domy v Čechách i na Slovensku a pravidelně účinkuje se špičkovými symfonickými a komorními orchestry, zejména se Slovenskou filharmonií a Státním komorním orchestrem Žilina, ale i Českou filharmonií či SOČRem. Při svém „svátečním“ debutu zazpívá jímavé árie z Händelových oper i výběr z Biblických písní Antonína Dvořáka.

Sólistické trio doplní hobojový mág Vilém Veverka, který je rovněž hrdým a čelným reprezentantem svého nástroje. Veverka je žákem F. X. Thuriho a L. Séquardtové. Zcela zásadní vliv na utváření jeho kariéry však mělo působení v Gustav Mahler Jugendorchester a následné studium u předního německého hobojisty Dominika Wollenwebera na Hochschule für Musik Hanns Eisler v Berlíně, díky kterému se dostal i na stáž do Berlínské filharmonie. Dnes je Veverka jedním z nejrespektovanějších českých hobojistů vystupujících s významnými českými i zahraničními orchestry, vlastním PhilHarmonie Octetem nebo komorními partnery. Veverka se ujme celé druhé poloviny koncertu a věnuje mistru Hudečkovi svou interpretaci Houslového koncertu Johanna Sebastiana Bacha a moll BWV 1041. Na závěr pak zazní Dvojkoncert pro hoboj a housle rovněž z Bachovy dílny. Doprovázející ansámbl Musica Lucis Praga přidá orchestrální ukázky z děl Vejvanovského či Geminianiho.

Únorové Svátky hudby slibují setkání s vynikajícími interprety i pestrým hudebním programem. Nenechte si je ujít! Vstupenky jsou v prodeji v sítích Ticketportal a Ticketpro. Více informací najdete na www.svatkyhudbyvpraze.cz.

HosprováGarajováVeverka