Krumlovské podzimní recitály pošesté

12.10.2016 / Kulturní servis / Martina Klausová

Již po šesté se v nádherném Českém Krumlově uskuteční hudební festival s názvem Krumlovské podzimní recitály. I letos si pro své posluchače pořadatelé opět připravili pestrý program. Během pěti koncertů konajících se od konce října do konce listopadu každý sobotní večer návštěvníci uslyší nejen hudbu klasickou, ale na své si přijdou například i milovníci jazzu. Koncerty budou probíhat v židovské Synagoze v ulici Za soudem. 

Na prvním koncertě 29. října se v 19 hodin představí trojice žen: 

BEATA HLAVENKOVÁ - klavír, klávesové nástroje, zpěv 

LENKA DUSILOVÁ - kytara, zpěv, vokály

DOROTA BAROVÁ - violoncello, zpěv 

Lenka Dusilová se stala ikonou odvážného, novátorského popu, která však neztrácí většinové publikum, jež si za léta svého působení vybudovala. Šestinásobná držitelka výročních hudebních cen Anděl není zvyklá stagnovat a opakovat se. Stal se z ní mimořádný úkaz české hudební scény, z pozice rockové a popové hvězdy putuje k osobnímu vyjádření, jež svobodně přijímá impulzy z nejrůznějších stylů a mimohudebních zážitků.

Česká pianistka, skladatelka, aranžérka a producentka Beata Hlavenková absolvovala Janáčkovu konzervatoř v Ostravě (obor skladba, 1998) a University of Massachusetts (Master’s Degree v oboru kompozice, jazzová kompozice a aranžování, 2004). V roce 2005 zahájila velmi plodnou spolupráci s Lenkou Dusilovou, s níž se coby interpret a spoluautor hudby a aranžmá podílí na vzniku a životě dvou originálních hudebních projektů oceněných výroční cenou Anděl: Eternal Seekers, jejichž zvuk výrazně ovlivňuje české klarinetové kvarteto Clarinet Factory a Baromantika, na němž společně s duetem Tin Soldiers působí i jako hudební producent.

Dorota Barová kariéru zpívající violoncellistky započala krátce po absolvovaní ostravské konzervatoře (obor hra na violoncello, 1989–95). Dva roky působila v hudebním seskupení kytaristy Tomáše Maňase Lippany, komponovala a sama interpretovala hudbu k Francouzskému divadlu FF MU v Brně (1996–98). V letech 2000–02 hrála v kapele Jiřího Hradila Chorchestr (funky-beat-jazz). Od roku 2002 – 2006 hrála s kapelou Jiřího Starého Asyl Akt (electro-acoustic-trip). V letech 2004 – 2007 byla hudebním dramaturgem brněnské jazzové kavárny PoDobrazy. V současné době paralelně s Tara Fuki vystupuje s kapelami Vertigo Quintet, Baterky, s improvizačním akustickým duem Tellemarkk, v duu DoMa Ensemble se saxofonistou Marcelem Bártou a s Kuzmich Orchestra s kytaristou Josefem Ostřanským. Spolupracuje s brněnským divadlem Neslyším v představeních režisérky Zoji Mikotové. Za hudbu k divadelnímu představení Dům Hluchého (Dorota Barová a Zdeněk Kluka) byla oceněna třetí cenou Thalie v divadelní sezoně 2003. V roce 2006 zkomponovala a natočila hudbu k filmu « Marta » režisérky Marty Novákové.

BarováDusilováHlvaneková