Lukáš Vondráček a Pražští symfonikové

16.4.2018 / Kulturní servis / Marek Šulc

Lukáš Vondráček provede 18. a 19. dubna 2018 ve Smetanově síni Obecního domu se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK Rachmaninovův Třetí klavírní koncert – tedy skladbu, se kterou před dvěma lety zvítězil jako první Čech v prestižní Soutěži královny Alžběty v Bruselu, snad nejnáročnější klavírní soutěži vůbec. Dále zazní suita z Prokofjevova baletu Popelka. Koncert bude řídit hlavní hostující dirigent FOK Jac van Steen. Před čtvrtečním koncertem se uskuteční setkání s umělci v salonku „Cukrárna“ Obecního domu od 18,15 hodin.

Životní příběh Lukáše Vondráčka je jako pohádka. Jen málokomu se stane, že by byl v dětství tak talentovaný, aby mohl přeskočit nějaký ten rok ve škole. Žádost rodičů Lukáše Vondráčka, aby pro mimořádný talent i fascinující píli vynechal celou základní školu a mohl jako sedmiletý nastoupit rovnou na konzervatoř, byla bohužel zamítnuta Ministerstvem školství. S individuálním vzdělávacím plánem se ale Lukášovi podařilo svůj talent rozvíjet tak, že mohl díky rektorské výjimce v necelých třinácti letech začít studovat hudbu na univerzitě v Ostravě. Ještě před tím stihl vydat své první CD. Oslovení „zázračné dítě“ však neměl nikdy rád a považoval jej za nálepku, se kterou se těžce vyrovnával. Ve skutečnosti totiž jeho dětství moc pohádkové nebylo; deset hodin u klavíru denně jej však přimělo najít si kouzlo v hudbě. I dnes se mu naprosto neuvěřitelným způsobem daří uplatnit vlastní fantazii a emoce při interpretaci skladeb. Žije v Bostonu, má za sebou přes tisíc prestižních koncertů ve více než padesáti zemích světa, ale do České republiky se vrací jen zřídka.

Hlavní hostující dirigent FOK Jac van Steen si Lukáše Vondráčka vybral právě po jeho fenomenálním úspěchu v Soutěži královny Alžběty. Jako protipól klavírního koncertu Rachmaninova, o jehož zařazení na repertoár nepochyboval ani okamžik, postavil vlastní suitu z Prokofjevova baletu Popelka; dílo nabité magickou krásou a energií stejně jako hra Lukáše Vondráčka. Není tedy divu, že zbývají již poslední vstupenky.