Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2015

22.6.2015 / Kulturní servis / Martina Klausová

Mezinárodní hudební festival Český Krumlov 2015 

Od 17. července do 8. srpna se koná již 24. ročník letní hudební přehlídky, která i letos nabídne široké spektrum hudby v podání renomovaných umělců. 

Hlavní hvězdou 24. ročníku je světoznámá jihokorejská koloraturní sopranistka Sumi Jo, která festival zahájí 17. července operním recitálem. Sumi Jo patří mezi nevyhledávanější sopranistky své generace, účinkuje v operních domech zvučných jmen, jako jsou Metropolitní opera v New Yorku, Vídeňská státní opera či milánská La Scala. Její hlas však zněl i na zahájení významných sportovních akcí, např. na mistrovství světa ve fotbale či na Asijských hrách, a zpívala i pro papeže při jeho návštěvě v Soulu.

Na galakoncertech vystoupila po boku hvězdného Andrey Bocelliho či například vynikajícího ruského barytonisty Dmitrije Hvorostovského. V proslulé newyorské Carnegie Hall představila broadwayské písně ze svého crossoverového alba Only Love, jehož se prodalo přes milion kusů. Na svém kontě má přes padesát nahrávek, včetně deseti sólových alb pro společnost Erato či cenou Grammy ověnčeného alba Die Frau ohne Schatten pro společnost Decca. V roce 2003 jí byl udělen čestný titul „umělec UNESCO pro mír“. 

Hostem Sumi Jo bude italský tenorista Danilo Formaggia, který pravidelně vystupuje na předních scénách, jakými jsou např. Teatro La Fenice v Benátkách, Opernhaus v Lipsku či Sydney Opera House. Zpíval i v řadě premiér současných oper. Oba pěvce doprovodí rezidenční těleso festivalu, Symfonický orchestr Českého rozhlasu, pod vedením Petra Vronského. Atmosféru zahajovacího koncertu jistě umocní i to, že se koná pod širým nebem v Pivovarské zahradě.

Druhý den pak festival pokračuje symfonickým koncertem v Zámecké jízdárně, kde se představí Moravská filhamonie Olomouc pod taktovkou španělského dirigenta Manuela Hernándeze-Silvy. Festival nabídne i další koncerty klasické hudby. V Zámecké jízdárně za doprovodu Jihočeské komorní filharmonie vystoupí legenda české houslové školy Václav Hudeček společně s klavírním virtuosem Janem Simonem, přední český houslista Pavel Šporcl a dva mladí interpreti, vítězové prestižních mezinárodních soutěží, jihokorejský houslista Ji Man Wee a violoncellista Carmine Miranda z USA. 

Jako každoročně festival nabídne i cyklus komorních koncertů. V inspirativním prostoru Maškarního sálu se představí jihokorejské Trio Thalia, kytarista Lubomír Brabec, soubor Barocco sempre giovane a slovenské Muchovo kvarteto s hudebním mimem Vladimírem Kulíškem. Historické prostředí Českého Krumlova přímo vybízí provozování staré hudby, festival proto nezapomíná ani dobově poučenou interpretaci barokní hudby, tentokrát v podání souboru Musica Florea a jihoafrického kontratenoristy Rogera O. Isaacse. 

Těžiště festivalu tedy zůstává v tzv. vážné hudbě, do atmosféry letních koncertů však patří i večery, při nichž hudba přesahuje úzce vymezené hranice. Zážitkem se nepochybně stane další z hudebně-gastronomických tzv. národních večerů v Pivovarské zahradě, který se tentokrát ponese v kubánském duchu. Gastronomie na Kubě byla ovlivněna kuchyní španělskou, portugalskou, kuchyní tamních indiánů a v neposlední řadě i kuchyní čínskou. Tím vším se inspiroval i catering Kubánského večera, podávat se budou například na ohni grilovaná selátka či kubánské národní jídlo congrí. Samozřejmostí je velký výběr moučníků nejrůznějších chutí, vůní a barev. Nesmíme zapomenout na skvěle vyzrálé tropické ovoce a chybět nebudou ani ochutnávky typických kubánských rumů a doutníků. Vystoupí kubánští muzikanti z kapely Son caliente a Rozhlasový Big Band Gustava Broma se sólisty (např. kubánská zpěvačka Elsa Valle). 

Festival pravidelně nabízí i výlet do světa muzikálu. Loni u příležitosti Roku české hudby představil výběr písní z českých muzikálů, letos se na pódium Pivovarské zahrady vrátí trojice amerických zpěváků, kteří působí na předních broadwayských scénách: Debbie Gravitte, Capathia Jenkins a Hugh Panaro. Program má název James Bond Music a světové muzikály, zazní tedy hudba z „bondovek“ (např. z filmů Goldfinger, Žít a nechat zemřít nebo Diamanty jsou věčné) i největší hity muzikálového repertoáru, jako jsou Fantom opery, Les Misérables, Chicago, Kabaret či Kočky. Sólisty doprovodí Severočeská filharmonie Teplice pod vedením amerického dirigenta Michaela Krajewského.

Posledním z letošních koncertů pod širým nebem bude večer s číší vína a s argentinským tangem v nádherné Zahradě Kooperativy. V podání souboru Escualo kvintet zazní převážně hudba nejslavnějšího z argentinských skladatelů Ástora Piazzolly, jehož někdejší skupinou se inspiroval i Escualo kvintet, pokud jde o nástrojové složení: akordeon/bandoneon, housle, kytara, klavír a kontrabas. Společně s Escualo kvintetem zazpívá skvělá multižánrová zpěvačka a muzikantka Gabriela Vermelho a chybět samozřejmě nebude ani tanec argentinského tanga v podání mistrovského páru Markéta Růžičková a David Lang ze skupiny Tangueros.

Vstupenky zakoupíte v síti Ticketstream, podrobnější informace o MHF Český Krumlov 2015 najdete na www.festivalkrumlov.cz.