Nová Libuše v Národním divadle

6.9.2018 / Kulturní servis / Marek Šulc
Inscenačně nejnáročnější operu Bedřicha Smetany uvádí v premiérách 14. a 16. září 2018 Národní divadlo v Praze v hudebním nastudování Jaroslava Kyzlinka u příležitosti 100. výročí vzniku samostatného státu. Od roku 1883 je Národní divadlo jediným divadlem, které má tuto slavnostní operu na stálém repertoáru.

Sté výročí založení Československé republiky je pochopitelně vhodným a zásadním momentem pro Národní divadlo, které zastává hodnoty občanské společnosti a národního uvědomění. Uvedení nové inscenace Libuše samozřejmým příspěvkem Zlaté kapličky k tomuto významnému jubileu. 

Na zbrusu nové režii ředitele Národního divadla spolupracuje silný tvůrčí tým: Daniel Dvořák jako zkušený scénograf, kostýmní výtvarnice Kateřina Štefková, která připravovala kostýmy například pro inscenace Příhody lišky Bystroušky, Andrea Chénier nebo Krakatit a tanečník a choreograf, bývalý umělecký šéf Baletu ND Petr Zuska. Sám Burian k tomu říká: „Příprava Libuše ke stému výročí českého státu je přeci jen něco jiného než režie řekněme standardní činoherní předlohy. Proto jsem se rozhodl pracovat se zcela novým a silným týmem, jehož členové mají tu či onu osobní i tvůrčí spojitost s Národním divadlem. Tahle situace je inspirativní a tvůrčí inspirace je vždy nejlepší lék proti všem tlakům. Výrazné osobnosti mají výrazné i osobité názory. Spolupracuje se nám všem dobře, protože máme společný zájem vytvořit dobrou inscenaci.“ V hlavních rolích se představí domácí sólistka Dana Burešová a hostující Iveta Jiříková, která se vrací na jeviště Národního divadla po delším čase. Podle Jaroslava Kyzlinka každá z nich ztvárňuje postavu osobitým způsobem. V postavě Přemysla se budou střídat barytonisté Adam Plachetka, stálý člen ansámblu Wiener Staatsoper a pravidelný host v Metropolitní opeře v New Yorku či Salzburger Festspiele, a Svatopluk Sem, laureát řady prestižních cen v oboru opera, jehož repertoár tvoří několik desítek rolí různého charakteru. V roli Radovana se představí Jiří Brückler, kterému byla letos v srpnu udělena cena ředitele Národního divadla mladému umělci do 35 let.