Nová sezóna MET in HD

19.4.2016 / Kulturní servis / Marek Šulc

Metropolitní opera v New Yorku zveřejnila program v pořadí již jedenácté sezóny operních přenosů. Sezónu otevře nové nastudování Wagnerovy opery Tristan a Isolda, následovat bude Mozartův Don Giovanni s Adamem Plachetkou nebo Dvořákova Rusalka. 

Sezóna 2016/17 bude zahájena 8. října 2016 a přinese celkem 10 operních inscenací. První uvedenou bude Tristan a Isolda v režii uznávaného polského režiséra Mariusze Trelińského. V roli Isoldy vystoupí přední wagnerovská sopranistka Nina Stemme. Tento přenos bude už 100. v historii. Ředitel Metropolitní opery Peter Gelb k tomu řekl: „U příležitosti stého přenosu bychom chtěli vyjádřit svůj vděk všem umělcům a technikům, kteří se zasloužili o to, že kvalita přenosů s každým dalším stoupá, a samozřejmě také stovkám tisíců diváků, kteří o sobotách plní kinosály po celém světě.“

Nového zpracování se dočká také jedna z nejhranějších českých oper  Rusalka. V režii americké režisérky Mary Zimmerman ztvární titulní postavu lotyšská sopranistka Kristine Opolais. Další z premiér je Gounodova opera Romeo a Julie s německou sopranistkou Dianou Damrau a italským tenoristou Vittoriem Grigolem v hlavních rolích. V inscenaci Růžového kavalíra Richarda Strausse vystoupí lotyšská mezzosopranistka Elina Garanča a dvorní sólistka Met Reneé Fleming. Na programu je také premiéra opery současné finské skladatelky Kaiji SaariahoLáska z daleka.

Ve Verdiho Nabuccovi ztvární roli krále Nabukadnesara Plácido Domingo. Z českých zástupců operní scény vystoupí Adam Plachetka, a to v inscenaci Dona Giovanniho. V Čajkovského lyrické opeře Evžen Oněgin hostuje ruská sopranistka Anna Netrebko v roli Taťány.

FOTO: Elena Park/Metropolitan Opera