Orchestr FOK a vzácný host

21.1.2019 / Kulturní servis / Marek Šulc

Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod taktovkou svého šéfdirigenta Pietari Inkinena zahraje 30. a 31. ledna v pražském Obecním domě Beethovenovu Pastorální symfonii a přivítá světovou špičku mezi hobojisty – Albrechta Mayera. Jeho hoboj se během večera rozezní hned dvakrát, a to v překrásném Hobojovém koncertu Ralpha Vaughana Williamse a také ve skladbě Náhrobek Couperinův Maurice Ravela. Dílo bylo upraveno Joachimem Schmeisserem právě pro Albrechta Mayera a smyčcový orchestr, v této verzi v Čechách zazní poprvé.

O hoboji se říká, že je svým tónem nejblíže zvuku lidskému hlasu. Možná proto je Albrecht Mayer, který strávil dětství jako chrámový zpěvák v bamberské katedrále, špičkou mezi hobojisty – první hráč Berlínské filharmonie a uznávaný sólista i vyhledávaný komorní hráč, kterého provází jeden úspěch za druhým. Nedávno například získal titul Instrumentalista roku 2018 za své nové album Tesori D’Italia v německé soutěži Opus Klassik.

Koncert pro hoboj komponoval Vaughan Williams v letech 1943–44 pro hobojistu Léona Goossense (1897–1988). Skladatel je mistrem působivé instrumentace a rozhlehlých, zpěvných melodických oblouků. „Tato skladba má takový lyrický, pastorální nádech a skvěle se doplňuje právě s Beethovenovou Pastorální symfonií, kterou budeme hrát ve druhé polovině večera,“ uvedl šéfdirigent FOK Pietari Inkinen. „Ani spojení s Ravelem není náhodné, neboť Williams u něj chvíli studoval a čerpal od něj inspiraci,“ dodal.

Až do začátku tohoto koncertu je možno zakoupit speciální abonmá, které zahrnuje čtyři koncerty se skvělými sólisty, kromě Albrechta Mayera představí houslového virtuosa Vadima Repina, trumpetistu Arturo Sandovala a José Curu v jeho pěveckém gala programu.

Foto: Berliner Philharmoniker