Pražské jaro žije novou hudbou

21.5.2018 / Kulturní servis / Marek Šulc

První týden festivalu Pražské jaro přinesl celou řadu skutečně výjimečných koncertů, ať už se jednalo o hostování Royal Concertgebouw Orchestra Amsterdam s šéfdirigentem Danielem Gattim či vystoupení Sira Johnna Eliota Gardinera s jeho Monteverdi Choir a English Baroque Soloists.

V rámci oslav stého výročí založení republiky se Pražské jaro rozhodlo dát výrazný prostor nové hudbě. „Napříč festivalovým programem se vine dramaturgická linka věnovaná těmto oslavám. Chceme sebevědomě vykročit do budoucnosti, jejímiž hybateli jsou a budou dnešní autoři a mladí interpreti. Proto dáváme velký prostor hudbě současných českých skladatelů,“ říká ředitel festivalu Roman Bělor. V pátek v podání Varšavské filharmonie zazněla světová premiéra skladby Michala Nejtka napsané na objednávku festivalu, v sobotu hvězda světových operních scén Katarina Karnéus uvedla novinku skladatele a dirigenta Marko Ivanoviće.

V pondělí 21. května na Pražském jaru vystoupí špičkový rakouský soubor Klangforum Wien. který je považován za světovou špičku v interpretaci soudobé hudby. Zaměřuje se na mimořádně náročný repertoár a na svých koncertech a nahrávkách mu dodává přímo paradigmatickou podobu. S Klangforum Wien spolupracovali nejvýznamnější skladatelé současné světové hudební scény. Na Pražském jaru soubor představí tři skladby, z nichž dvě patří k jeho osvědčenému repertoáru německo-rakouské provenience. Třetí vzbuzuje velká očekávání – bude se jednat o další světovou premiéru, tuto festival objednal u skladatele Luboše Mrkvičky.

Foto: Judith Schlosser