Pražský filharmonický sbor v Rudolfinu

21.9.2016 / Kulturní servis / Marek Šulc

Pražský filharmonický sbor vystoupí v pátek 23. září 2016 spolu s Českou filharmonií a jejím šéfdirigentem Jiřím Bělohlávkem v rámci festivalu Dvořákova Praha. Koncert, který se uskuteční ve Dvořákově síni pražského Rudolfina, má na programu Žalm 149 Antonína Dvořáka, Polní mši Bohuslava Martinů a koncertní předehry V přírodě, Othello a Karneval – opět od prvně jmenovaného skladatele.

Poměrně zřídka uváděný Dvořákův Žalm 149 op. 79 vznikl v roce 1879 nejprve ve verzi pro mužský sbor. O osm let později jej Dvořák revidoval a zároveň upravil pro smíšený sbor, což je verze, ve které tento slavnostní žalm nyní zazní v podání Pražského filharmonického sboru.

Polní mši H 279, kantátu pro baryton, mužský sbor a orchestr, dokončil Martinů v prosinci roku 1939 a věnoval ji československým dobrovolníkům na francouzské frontě. Text z pera Jiřího Muchy vychází z českých modliteb a žalmů. Vzhledem k válečným událostem mělo dílo premiéru až v roce 1946. Barytonového partu se pro páteční koncert Pražského filharmonického sboru ujal přední český barytonista Svatopluk Sem.

Druhou polovinu koncertu vyplní Dvořákovy koncertní předehry V přírodě op. 91, Othello op. 93 a Karneval op. 92, které skladatel komponoval v letech 1891–1892 a které také osobně premiéroval s Orchestrem Národního divadla v Praze.