Sonya Yoncheva v Praze

25.5.2015 / Kulturní servis / Martina Klausová

11. června vystoupí v pražské Smetanově síni bulharská sopranistka Sonya Yoncheva s áriemi z oper Julese Masseneta a Giacoma Pucciniho.

Bulharská sopranistka Sonya Yoncheva patří k nejvýznamnějším pěvkyním mladé generace a slaví úspěchy na největších operních scénách. V roce 2010 zvítězila ve světové soutěži Plácida Dominga Operalia a je nositelkou celé řady dalších mezinárodních i domácích cen.

Sonya Yoncheva (*1981) vystudovala hru na klavír a zpěv na hudební škole ve svém rodném městě Plovdivu a ve studiu pokračovala na konzervatoři v Ženevě. V roce 2007 se zúčastnila akademie pro mladé pěvce s názvem Jardin des Voix, kterou organizoval a vedl William Christie, a krátce nato již obdržela pozvání k vystoupení na festivalu v Glyndebourne, ve Švýcarském rozhlase a televizi, v pařížském Théâtre du Châtelet či na londýnském festivalu Proms. Se souborem Les Arts Florissants a dirigentem Williamem Christiem vystoupila 1. 11. 2008 v pražském Národním divadle, kde se v rámci festivalu Struny podzimu podílela na provedení opery Jeana-Philippe Rameaua Les Indes galantes. V listopadu a prosinci 2012 se zhostila jako Olympia, Antonia a Giulietta provedení Offenbachových Hoffmannových povídek v pařížském Sále Pleyel (Les Musiciens du Louvre, dirigent Marc Minkowski). 21. 6. 2013 debutovala ve Vídeňské státní opeře jako Julie (Gounod: Romeo a Julie) pod taktovkou Plácida Dominga, v září 2013 se poprvé představila v Pařížské národní opeře (titulní role v Lucii di Lammermoor) a 21. 11. 2013 debutovala v newyorské Metropolitní opeře v roli Gildy (Verdi: Rigoletto). Umělecké závazky v sezoně 2013/2014 ji také zavedly mj. do Bavorské státní opery v Mnichově (Violetta v La traviatě), Německé opery v Berlíně (Donna Anna v Donu Giovannim), v dubnu 2014 debutovala v londýnské Covent Garden (Markétka ve Faustovi), v květnu nahradila ve Vídeňské státní opeře Annu Netrebko v roli Markétky ve Faustovi a v závěru sezony vystoupí jako Violetta v La traviatě v San Francisco Opera. V sezoně 2014/2015 ji čeká opět Metropolitní opera (Musetta v Bohémě), San Francisco Opera (Mimi v Bohémě), Teatro Real v Madridu (Gounodova Julie) či londýnská Covent Garden (Violetta). Sonya Yoncheva podepsala dlouhodobou smlouvu s labelem Sony Classical. 

Koncert pořádá Nachtigal Artists.