Svátky hudby pokračují mozartovskou specialitou

10.11.2016 / Kulturní servis / Martina Klausová

Jubilejní Svátky hudby pokračují mozartovskou specialitou

Pětadvacátý ročník Svátků hudby v Praze Václava Hudečka zahájil v říjnu tradičním galakoncertem v Rudolfinu s hvězdným obsazením a sálem plným nadšeného publika. V listopadu bude zavedený pražský koncertní cyklus pokračovat komornějším večerem na Pražské konzervatoři s podtitulem Setkání s Amadeem. A nebude to setkání ledajaké! Svátek s Václavem Hudečkem, Miroslavem Sekerou, Petrem Nouzovským či Kristinou Fialovou nabídne bonbonek z Mozartova odkazu – fragment jeho Koncertantní symfonie pro housle, violu, violoncello a orchestr A dur.

Mozartova Koncertantní symfonie A dur zůstává dodnes zahalena tajemstvím, je jedním z mála děl, které Mozart nedokončil. Odložil ji již po 134 taktech úvodí věty. O dokončení tohoto díla, resp. jeho první věty s tempovým označením Allegro, se pokusila řada skladatelů. Okolo roku 1870 to byl Otto Bach, který propojil mozartovskou a bachovskou hudební poetiku, ve 20. století se o totéž pokusil Robert D. Levin, Hans Ueckert či současný britský skladatel a muzikolog Philip Wilby. A právě verzi posledního jmenovaného mozartologa uvedou zmínění umělci za doprovodu Barocco sempre giovane.

Setkání s Amadeem Svátky hudby plasticky dotvoří zařazením jeho Houslové sonáty a Klavírního koncertu, čímž opět navzdory zažitým dramaturgickým schématům a klišé nabídnou svým návštěvníkům pestrou paletu sólistických zážitků na jednom koncertu. Mozartovský večer okoření připomenutí odkazu českého skladatele přelomu klasicismu a romantismu, přeštického rodáka Jana Jakuba Ryby. Ač je tato osobnost v naší paměti uložena zejména díky České mši vánoční a písňovému odkazu, zkomponoval Ryba i řadu světských skladeb – symfonií, serenád a koncertů, z nichž se nám do dnešní doby zachovalo bohužel jen torzo. Fragment z díla světového velikána Mozarta tak doplní i ukázka z díla jeho českého obdivovatele Ryby.

25. ročník cyklu nabídne i o svém druhém večeru světové hvězdy, mladé talenty a atraktivní program. Těšit se můžete na vynikajícího klavíristu Miroslava Sekeru, úspěšného violoncellistu Petra Nouzovského a violistku Kristinu Fialovou, nebo výjimečný mladý talent – houslistu Antonína Čonku. A samozřejmě nebude chybět nonšalantní hostitel Václav Hudeček. Nenechte si ujít listopadový svátek hudby, který se uskuteční v úterý 29. listopadu na Pražské konzervatoři. Vstupenky jsou v prodeji v sítích Ticketportal a Ticketpro. Více informací najdete na www.svatkyhudbyvpraze.cz.