Svátky hudby představí hudební sourozence

5.2.2019 / Kulturní servis / Martina Klausová

Po lednovém představení partnerských dvojic mladé generace českých hudebníků si pro druhé letošní setkání Václav Hudeček vybral téma velmi podobné. V úterý 19. února se společně na jednom pódiu představí hudební sourozenci z rodiny Klánských, Jirsových a Kukalových. Bohatý program zasazený opět do prostor sálu Pražské konzervatoře slibuje hudbu světovou i českou, barokní, klasicistní, romantickou i z 20. století. A pestrost nebude příznačná jen pro program, ale i defilující interprety. Těšit se můžete na zpěváky i instrumentalisty v celé škále komorních seskupení.

Druhé letošní setkání otevřou sourozenci Jirsovi. Houslové duo zázračných dětí, které na sebe přes svůj útlý věk upozorňují na soutěžních kláních doma i v zahraničí, jsou pravidelnými účastníky luhačovické Akademie Václava Hudečka. Pro své svátkohudební vystoupení si toto duo coby debut připravilo Leclairovu Sonátu pro dvoje housle.

Pravidelní návštěvníci Hudečkova cyklu by hostiteli neodpustili, pokud by se sám na koncertní pódiu nepředstavil. A tak ač legenda české houslové školy neoplývá hudebně erudovaným sourozencem, ujme se za klavírního doprovodu sólového partu Mozartovy houslové sonáty.

Dalšími zástupci talentovaných hudebních sourozenců budou potomci významného českého dirigenta a skladatele Ondřeje Kukala. Jeho jméno se na české hudební scéně bude nadále objevovat v souvislosti se synem Jiřím. Ten se již ve svých dvaceti pěti letech již s úspěchem pohybuje po evropské operní i koncertní scéně coby kontratenor a nadále se vzdělává na prestižní pěvecké škole v Drážďanech. Podobně i druhý syn Ondřeje Kukala Jiří zakotvil ve světě zpěvu a získá první úspěchy coby tenorista. Ženský element Kukalova rodu bude reprezentovat ještě mladá nadějná houslistka Eliška.

Klan rodiny Klánských je již pevně zakořeněn na české hudební scéně. Ve šlépějích světově respektovaného klavíristy Ivana Klánského dnes kráčí nejen jeho syn Lukáš, který je věrný návštěvníkům Hudečkových Svátků hudby důvěrně známý. Po jeho boku se na únorovém hudebním svátku představí i další pokračovatelé v rodinné hudební tradici - houslistka Klára, violoncellista Adam a basbarytonista Daniel. Lukáš Klánský bude na klavír doprovázet takřka celý večer, společně se svými sourozenci však naplní druhou polovinu koncertu, ve které zazní instrumentální skladby Čajkovského, Elgara, Rodrigueze či Martinů. Vrcholem večera pak bude pěvecká tečka věnovaná českému i světovému opernímu odkazu.

Vstupenky na druhé letošní setkání Svátků hudby v Praze, které se uskuteční 19. února v sále Pražské konzervatoře, jsou v prodeji v sítích Ticketmaster a Ticketportal. Více informací na www.svatkyhudbyvpraze.cz

Klánští

Daniel Klánský a Lukáš Klánský

Vilém Jirsa

Vilém Jirsa

Eliška Kukalová

Eliška Kukalová (foto: Jan Zátorský MAFRA)