Svátky hudby s filmovou hudbou

8.4.2019 / Kulturní servis / Martina Klausová

Závěrečný koncert sedmadvacátého ročníku pražského koncertního cyklu, jehož hlavním protagonistou a hostitelem je houslová legenda Václav Hudeček, nabídne v úterý 16. dubna svěží večer plný hitů české filmové hudby. V aranžích a pod taktovkou úspěšného mladého klavíristy, dirigenta a skladatele Jana Kučery se Plzeňská filharmonie společně se svým hostitelem, houslistou Václavem Hudečkem, a sopranistkou Barborou Řeřichovou pustí do melodií z českých předválečných a válečných filmů, snímků muzikálových i pohádek. Těšit se můžete na pestrý hudební průřez českou kinematografií 20. století, v níž nemohou chybět takové trháky, jako Spalovač mrtvol, Kolja nebo nesmrtelné veselohry s králem komiků Vlastou Burianem. Koncert proběhne ve Velkém sále Paláce Žofín.

Obliba filmové hudební literatury stále roste. Jímavé i dramatické melodie, které nejen umocňují dojem z filmu, ale jsou jeho integrální a neopomenutelnou součástí, tvoří samostatnou kapitolu světové hudební literatury. Škarohlídi by možná namítli, že filmová hudba je jen pouhou kulisou, co nemá rušit dějovou linii a divák ji má jen stěží postřehnout. Opak je však pravdou. Filmové kousky jsou závažnými kompozičními opusy, které jsou vystaveny přísným kritériím tematickým i temporálním, a ve finále je hudba tou složkou, která určuje výsledný dojem z filmu. Hudba ve filmu nesmí odvádět pozornost od hlavního sdělení, naopak musí být rovnocennou a obsažnou součástí jeho příběhu.

Mistrů nad mistry, kteří vtiskli nezaměnitelnou podobu legendárním snímkům od dob „filmů pro pamětníky“ přes filmy hudební, klasické komedie, i snímky, které patří do zlatého fondu české i světové kinematografie, najdeme v českých luzích a hájích bezpočet. Zmiňme například Zdeňka Lišku, Luboše Fišera, Jaroslava Ježka, Járu Beneše nebo Petra Hapku či Ondřeje Soukupa, a už vám jistě v uších zní melodie ze Spalovače mrtvol, Petrolejových lamp, Hej rup, Přednosty stanice, Panny a netvora nebo Kolji… Autorem jejich výtečných symfonických aranží je neobyčejně talentovaný skladatel a dirigent Jan Kučera, který nás závěrečným večerem Svátků hudby provede.

„Co se týče českého filmu, měl štěstí na vynikající skladatele, kteří svoji hudbou dotvořili vizuální složku a dali jí nový rozměr,“ říká ke své lásce Jan Kučera. „Filmová hudba může fungovat i bez filmu, ale filmu bez hudby bude vždy něco důležitého scházet. Obdivuji například Zdeňka Lišku, ve filmu Spalovač mrtvol zazní podle mého nejzásadnější melodie v historii české kinematografie. A například téma Luboše Fišera k filmu Petrolejové lampy je zase nejdojemnější.“

Jan Kučera se narodil roku 1977 v Klatovech a patří bezpochyby mezi nejvšestrannější české umělce. Na Pražské konzervatoři absolvoval u Bohuslava Řehoře skladatelský obor a u Miriam Němcové a Miroslava Košlera obor dirigentský, v němž jej následně na HAMU vedl Vladimír Válek. V rámci svého absolventského dirigentského koncertu na Pražské konzervatoři debutoval se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a provedl v premiéře své tři symfonické básně na motivy českých spisovatelů (Kundera, Hrabal, Kolář).

Jako skladatel zasahuje do mnoha oblastí, tvoří kompozice symfonické i komorní, kantátové i písňové a zároveň má na svém kontě přes třicet scénických hudeb k inscenacím pražských i oblastních divadelních scén. Plodná je zejména jeho tvorba v oblasti aranžérské – je autorem symfonických úprav písní Jaroslava Ježka a několika symfonických suit složených z písní a melodií z českých filmů. Jako dirigent pravidelně spolupracuje s předními českými orchestry, s nimiž kromě klasického repertoáru provedl nebo natočil více než sto symfonických skladeb soudobých autorů, často v premiéře. V letech 2002–2010 byl jeho hlavním působištěm Symfonický orchestr Českého rozhlasu, kde zastával nejprve post asistenta tehdejšího šéfdirigenta Vladimíra Válka a v sezonách 2008–2010 zde působil na pozici dirigenta.

Se SOČRem ve spolupráci s věhlasným tanečním souborem Compagnie Marie Chouinard z Kanady provedl v červnu 2007 v pražské Sazka Aréně Stravinského Svěcení jara. V téže době získal v dirigentské soutěži Pražského jara čestné uznání. V říjnu 2007 se SOČR úspěšně vystoupil mj. s Dvořákovou Novosvětskou symfonií v Musikvereinu ve Vídni a uvedl ji společně s Beethovenovými symfoniemi i během japonského turné. U příležitosti českého předsednictví v EU v roce 2009 s tímto tělesem natočil pro Supraphon hymny všech dvaceti sedmi členských států Evropské unie.

Pro svou hudební všestrannost a pohotovost je Kučera často vyhledáván i k produkcím crossoverových koncertů. V rámci Dne české státnosti 2010 zrekonstruoval původní partituru Oskara Nedbala a Jaroslava Křičky k němému filmu Svatý Václav z roku 1929, hudbu nově natočil na DVD a následně živě provedl i s projekcí filmu v Rudolfinu. Spolupracuje rovněž se Symfonickým orchestrem hl. m. Prahy FOK, s nímž provedl například Smetanovu Mou vlast, Janáčkovu Glagolskou mši či Beethovenovu Symfonii č. 9.

Jan Kučera působí i na operní scéně. V Národním divadle moravskoslezském v Ostravě dirigoval Mirandolinu Bohuslava Martinů a Prokofjevu operu Ohnivý anděl. V Národním divadle v Praze nastudoval dvě krátké opery Dmitrije Šostakoviče Antiformalistický jarmark / Orango, ve světové premiéře svoji komickou operu Rudá Marie, komponovanou na námět kultovního rozhlasového seriálu Rodinka Tlučhořových autorů Oldřicha Kaisera a Jiřího Lábuse, a Rossiniho Popelku. Od sezony 2015/2016 působí jako šéfdirigent Karlovarského symfonického orchestru.

V dubnu se na Žofíně ovšem ujme řízení tělesa Plzeňské filharmonie. „Snažím se hudbu našich skladatelů koncertně provádět co nejčastěji,“ dodává Kučera. „Skvělých jmen je celá řada, za všechny jmenuji Zdeňka Lišku a Luboše Fišera, jejichž hudba je geniální a působivá i bez spojení s­ obrazem. Český film měl i v tomto kontextu světovou úroveň, ta doba je bohužel pryč.“ Tak si ji připomeňme na závěr letošního cyklu Svátky hudby.

Vstupenky na dubnový koncert letošního ročníku Svátků hudby v Praze, které se uskuteční 16. dubna ve Velkém sále Paláce Žofín, jsou v prodeji v sítích Ticketmaster a Ticketportal. Více informací na www. svatkyhudbyvpraze.cz.

Jan Kučera Jaroslav Ježek  Petr Hapka Foto: Šíp/Tilen Vajt