Umělecká špička z Číny poprvé v Praze

14.6.2018 / Kulturní servis / Marek Šulc

Večer 1. srpna bude ve Dvořákově síni Rudolfina patřit špičkovým čínským umělcům. Pražskému publiku se poprvé představí přední mládežnický orchestr Číny - Guangzhou Symphony Youth Orchestra, který s sebou přiveze vynikající sólisty reprezentující dvě generace čínských umělců. Houslista Can Gao patří mezi hvězdy mladší generace, v loňském roce debutoval s Berlínskou filharmonií. Violoncellista Jian Wang již patří k etablovaným světovým sólistům, pravidelně vystupuje s předními světovými orchestry a na svém kontě má řadu nahrávek pro Deutsche Grammophon. Orchestr vystoupí v Praze v rámci cyklu Musica Orbis a pod vedením dirigentky Jing Huan představí program propojující západní a východní tradici.

Guangzhou Symphony Youth Orchestra (GSYO) byl založen před 7 lety jako vůbec první mládežnický orchestr v Číně působící přímo pod vedením profesionálního symfonického orchestru. Část členů Guangzhou Symphony Orchestra se také pravidelně účastní turné s mládežnickým tělesem. GSYO je také prvním čínským mládežnickm orchestrem, který má svou vlastní koncertní sezonu. Přes svou krátkou historii má orchestr za sebou již řadu mezinárodním úspěchů. V roce 2015 se představil na prestižním festivalu mládežnických orchestrů Young Euro Classic v berlínském Konzerthausu a o rok později s tímto orchestrem poprvé vystoupil přední světový skladatel a dirigent čínského původu Tan Dun. S orchestrem spolupracovaly také světové interpretační špičky jako jsou klavírista Lang Lang nebo houslista Maxim Vengerov.

Orchestr vystoupí v Praze pod vedením dirigentky a umělecké ředitelky orchestru Jing Huan, která mimo jiné působila v USA a spolupracuje s nejlepšími čínskými tělesy (China Philharmonic, Shanghai Symphony, Hangzhou Philharmonic).

Foto: GSYO