Unikátní turecký orchestr potřetí v Praze

3.9.2018 / Kulturní servis / Marek Šulc

V pondělí 10. září vystoupí ve Smetanově síni Obecního domu unikátní těleso – Turecká národní filharmonie mládeže. Těleso tvoří osm desítek mladých talentů z konzervatoří z celého Turecka. Orchestr, který již rok po založení okouzlil Evropu, vystupuje s předními světovými umělci pod vedením renomovaného dirigenta a svého zakladatele Cema Mansura. Do Prahy se vrací potřetí a svým koncertem zakončí šestý ročník koncertního cyklu Musica Orbis.

Tureckou národní filharmonii mládeže (Turkish National Youth Philharmonic Orchestra, TYPO) tvoří osmdesát 16–22letých nejtalentovanějších mladých umělců z celého Turecka, kteří tak mají jedinečnou příležitost provádět hudbu převážně evropských autorů po celém světě. Orchestr, oceňovaný jak publikem, tak odbornou kritikou, spolupracuje s předními světovými umělci, jako jsou klavírista Murray Perahia, houslista Shlomo Mintz či violoncellistka Natalia Gutman.

Těleso založil v roce 2007 Cem Mansur, turecký dirigent, který absolvoval Guildhall School of Music & Drama v Londýně, kde získal prestižní ocenění Ricordi Conducting Prize. Ve studiích pokračoval v USA, kde se dirigování věnoval na Los Angeles Philharmonic Institute pod vedením Leonarda Bernsteina. Cem Mansur má bohaté dirigentské zkušenosti u významných světových orchestrů a divadelních domů (Helsinki Philharmonic, Britten Sinfonia, Mariinské divadlo v Petrohradu a další). Úzký vztah ho pojí s legendou soudobé hudby, Arvo Pärtem, jehož čtvrtou symfonii a skladbu Veni Creator premiéroval. K založení TYPO Mansura vedl zájem o vzdělávání. “Pro mě je tento orchestr asi nejefektivnějším symbolem a nástrojem sblížení Turecka s evropskými hodnotami.”, uvedl Cem Mansur v roce 2014 během turné orchestru v Itálii, kde překvapené publikum s nadšením aplaudovalo tureckým hráčům ve stoje.

Výrok je aktuální dnes ještě víc a dobře ho také doplňuje věta Mansurova učitele Leonarda Bernsteina: “Toto bude naše odpověď na násilí: tvořit hudbu ještě intenzivněji, krásnější a s ještě větším zaujetím než kdy dřív.” Ostatně hudbu Leonarda Bernsteina orchestr také uvede na svém pražském koncertě při příležitosti oslavy stého výročí od narození tohoto amerického skladatele, dirigenta, pedagoga a hudebního organizátora. Jako sólistka se v rámci večera představí vycházející hudební hvězda, houslistka Alena Baeva, absolventka Čajkovského konzervatoře v Moskvě, kterou pozval na studia do Francie Mstislav Rostropovich a do Švýcarska Seiji Ozawa. Alena Baeva se představila již s řadou orchestrů, letos v prosinci ji čeká mimo jiné debut s London Philharmonic Orchestra.