Vynálezy Leonarda da Vinci ožívají

13.8.2015 / Kulturní servis / Martina Klausová


Ve Velkém sál Paláce Lucerna ožívají vynálezy Leonarda da Vinci na historicky nejucelenější putovní výstavě o tomto umělci. 

Grande Exhibitions a společnost BIG SUCCESS Vás zvou na výstavu Da Vinci – Inventions. Expozice nabídne dosud nejucelenější pohled na dílo Leonarda da Vinci. Interaktivní svět vtáhne návštěvníky do Leonardovy  nadčasové geniality prostřednictvím exponátů ve skutečné velikosti a přesně takových, jak je jejich tvůrce navrhl. Nechybí ani studie jeho výtvarného umění.

Da Vinci – Inventions představuje génia Leonarda da Vinci v pozoruhodné šíři jako vynálezce, malíře, anatoma, sochaře, hudebníka a architekta. Škála jedinečných předmětů zahrnuje příklady Leonardových strojních vynálezů či pohyblivé modely nejvýznamnějších děl. Návštěvníci mohou exponáty rozpohybovat – tahat za ně nebo na ně tlačit a točit s nimi, aby si mohli doslova osahat vědecké principy, na kterých Leonardovy vynálezy stojí.

„Tato výstava, která vznikla díky Grande Exhibitions, oslavuje velká díla Leonarda da Vinci a návštěvníci mohou obdivovat jejich genialitu na jediném místě. Je nám nesmírným potěšením, že se nám podařilo přivézt tento jedinečný projekt do Prahy,“ řekl Rob Kirk ze společnosti Grande Exhibitions.  "Da Vinci – Inventions  nabízí návštěvníkům všeho věku zábavný, poznávací a povznášející zážitek, ať už jsou fanoušky historie a umění, anebo se s Leonardovým dílem setkávají poprvé v životě.“

Projekt Da Vinci – Inventions vznikl pod záštitou Muzea Leonarda da Vinci v Římě za asistence mnoha italských odborníků. Oslavuje jednu z nejuctívanějších a nejvšestrannějších osobností všech dob. Výstava představuje 13 tematicky ucelených oblastí Leonardových děl, čímž návštěvníkovi nabízí jedinečný pohled do mysli dokonalého renesančního člověka, který položil základy několika velice důležitých vynálezů moderní doby, např. vrtulníku, letadla, automobilu, ponorky, padáku či jízdního kola.

Všechny vynálezy byly sestaveny italskými uměleckými řemeslníky. Mnohé využívají techniky a materiály totožné s těmi, které se používaly v době renesance. Mistři řemeslníci probádali více než 6 000 stran Leonardových poznámkových sešitů – tzv. kodexů a rozluštili skryté hádanky, záměrné chyby a zrcadlově převrácené písmo, kterými se Leonardo snažil udržet své vynálezy v naprosté tajnosti. 

Návštěvníkům výstavy Da Vinci – Inventions je zprostředkována historie, teorie i cíl každého vynálezu a uměleckého díla pomocí zábavných technologií. Nejvýznamnější díla zahrnují reprodukce obrazů „Madona ve skalách“ a „Zvěstování“, nový kontroverzní objev „Bella Principessa“ (profil mladé dívky v renesančních šatech), úžasné anatomické náčrty, ale i studie obrazu „Bitva u Anghiari“. Zábavně vzdělávací formou je představena na plátno promítaná „Poslední večeře“.  „Vitruviánský člověk“a „Sforzův kůň“ skýtají dosud nepublikovaný úhel pohledu na tato dvě věhlasná díla. Návštěvníci budou rovněž moci listovat Leonardovými kodexy na dotykových obrazovkách, jejichž prostřednictvím poznají záhadnou abecedu a techniku psaní tohoto génia.

Výstavu sestavila Grande Exhibitions pod záštitou měst Říma (Comune di Roma), Florencie (Comune di Firenze) a  Benátek (Cittá Di Venezia) a potrvá do 28. srpna t.r.

Vinci