Závěr 28. ročníku MHF Český Krumlov se blíží

6.8.2019 / Kulturní servis / Martina Klausová

Třetí festivalový týden byl na hudební zážitky skutečně bohatý. V zámeckém Maškarním sále vystoupil ve svém autorském projektu na pomezí klasiky, jazzu, šansonu a dalších žánrů klavírista Marek Novotný s Epoque Quartetem a dalšími hudebníky. V následujících večerech pak zazněly vzácné Guarneriho housle v rukou Ivana Ženatého a také „hudba bez hranic“ jako připomínka 30. výročí pádu železné opony v podání rakouského orchestru Allegro Vivo Chamber Orchestra s houslistou a dirigentem Vahidem Khadem-Missaghem. Čtvrteční koncert v Pivovarské zahradě patřil stálici české hudební scény, zpěvačce a kytaristce Lence Filipové. V Zámecké jízdárně byli diváci svědky výjimečného spojení arménské lidové hudby s klasikou v podání souboru The Naghash Ensemble a Jihočeské filharmonie pod taktovkou americko-arménského dirigenta a autora projektu Johna Hodiana. I přes prudký déšť si návštěvníci sobotního koncertu Broadway meets Broadway v Pivovarské zahradě naplno užili setkání českých a amerických muzikálových hvězd. Neděle patřila připomínce 30. výročí pádu železné opony. Na symbolickém místě, kterým je kostel sv. Mikuláše ve vojenském prostoru v Boleticích, se uskutečnily dva koncerty: Petr Samšuk zahrál na prostranství nedaleko kostela písničky Karla Kryla a uvnitř kostela pak soubor Schola Benedicta prostřednictvím hudby i mluveného slova připomněl osobnost krále Václava II.

Na závěrečný týden připravil MHF Český Krumlov tři koncerty v Maškarním sále českokrumlovského zámku. První z nich se odehraje 6. 8. – houslista Bohuslav Matoušek letos oslaví 70. narozeniny a festival mu k tomuto jubileu připravil gratulační koncert. Popřát mu přijdou i jeho dva bývalí studenti, japonská houslistka Hiroko Takahashi a její český kolega Patrik Sedlář. Doprovodí je vynikající komorní orchestr Ensemble 18+.
7. 8.
vystoupí mezzosopranistka Edita Randová s komorním orchestrem Virtuosi Pragenses pod taktovkou Martina Peschíka. Večer má název Antonín Dvořák známý i neznámý, Edita Randová zazpívá výběr z Dvořákových Cigánských písní a Tři novořecké básně v orchestrální úpravě Martina Peschíka.
Cyklus komorních večerů tohoto ročníku završí 8. 8. koncert souboru Baborák Ensemble, který založil proslulý hornista a dirigent Radek Baborák. Jako sólisté večera s názvem „Harmonie dechů, strun a kláves“ vystoupí umělecký vedoucí souboru Radek Baborák a kytaristka Miriam Rodriguez Brüllová. Kromě skladeb z oblasti klasiky zazní i hudba Ástora Piazzolly, prodchnutá argentinským tangem.

Protagonisty slavnostního koncertu v předvečer festivalového finále budou jihokorejská houslistka Sanghee Cheong a rakouský violoncellista Stefan Kropfitsch, kteří zahrají 9. 8. v Zámecké jízdárně. Večer nese název „Už nás nedělí železná opona“, sólisty doprovodí německý orchestr Thüringen Philharmonie pod vedením japonského dirigenta Yuki Miyagiho. Na tento koncert festival nabízí členům Klubu přátel MHF Český Krumlov vstupenky za zvýhodněnou cenu či dokonce zdarma (podle typu karty), po skončení koncertu jsou pak členové klubu zváni na setkání s umělci. 

28. ročník festivalu vyvrcholí 10. 8. operním galakoncertem, který nabídne, jak název prozrazuje, „To nejlepší ze světové opery“. V podání renomovaných pěvců Adriany Kučerové, Štěpánky Pučálkové, Richarda Troxella a Borise Prýgla zazní árie ze slavných oper, sólisty doprovodí PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Leoše Svárovského. Závěrečný galavečer se odehraje pod širým nebem v kouzelné atmosféře Pivovarské zahrady. Pak už se pomyslné festivalové brány uzavřou, již nyní však organizátoři festivalu připravují nový atraktivní program pro příští ročník.