Zelenka Festival Praha – Drážďany 2018

20.8.2018 / Kulturní servis / Marek Šulc

Festival zasvěcený českému velikánu barokní hudby Janu Dismasi Zelenkovi Zelenka Festival Praha – Drážďany opět láká na objevnou dramaturgii a skvělé interprety. Mezi 16. a 19. říjnem se v krásných prostorách malostranského kostela Panny Marie pod řetězem a Rytířského sálu Velkopřevorského paláce rozezní Zelenkova světská i duchovní díla. Přednesou je soubory Musica Florea, Musica Aeterna z Bratislavy a také Ensemble Inégal a Dresdner Kammerchor, kteří společně uvedou českou premiéru Zelenkovy mše Missa Sancti Spiritus ZWV 4. Festival tak naplní jeden ze svých cílů, přinést každý rok jednu novodobou premiéru autora, který si získává stále větší věhlas. 20. října pak se Zelenkovou mší zamíří do drážďanského Annenkirche. 

Adam Viktora, který stojí za pěti ročníky festivalu a spolu se svým souborem Ensemble Inégal se dlouhodobě osobnosti a tvorbě Jana Dismase Zelenky věnuje, říká: „Zelenka, stejně jako Johann Sebastian Bach, si na své docenění musel nějaký čas počkat. Znovuzrození Bachovy hudby přišlo již v 19. století, Vivaldiho o sto let později a pro nás je ctí, že jsme pomohli dílo barokního génia Zelenky uvést do 21. století.” Dalším rozměrem festivalu je i jednodenní muzikologické kolokvium Zelenka Conference Prague, které 19. října svede dohromady nejvýznamnější představitele současného zelenkovského výzkumu.

Zelenka Festival Praha – Drážďany je menší svým rozsahem, ale velký svým významem. Jan Dismas Zelenka je dnes jedním z nejznámějších českých skladatelů nejen barokní doby a budí zájem badatelů i hudebníků. Pražsko-drážďanský festival je místem, kde ožívají zapomenuté zelenkovské prameny, aby se vydaly na pouť po světových hudebních pódiích. 

Více informací a předprodej vstupenek na www.zelenkafestival.cz.