ZUŠ OPEN 2019

31.5.2019 / Kulturní servis / Marek Šulc

V pátek a sobotu vypukne v celé republice radostná oslava umění všeho druhu v režii dětí ze základních uměleckých škol. Malí umělci opět vnesou hudbu, tanec, divadlo či výtvarné umění do veřejného prostoru. Uměním ožijí náměstí, parky i ulice, zámky či kostely, ale třeba i vlaková nebo autobusová nádraží či kavárny a nákupní centra. Na letošním celostátním happeningu ZUŠ Open, který se uskuteční 31. května – 1. června, spojí své síly neuvěřitelných 420 základních uměleckých škol. Akce, kterou pořádá Nadační fond Magdaleny Kožené a spolupracuje na ní řada kulturních institucí i umělců, je co do počtu účinkujících největší kulturní událostí v České republice. Do jednotlivých vystoupení ZUŠ Open se zapojí i celá řada profesionálních umělců včetně symfonických orchestrů.

Akci oficiálně zahájí patronka projektu Magdalena Kožená v pátek dopoledne v Karlových Varech, kde na Mlýnské Kolonádě vystoupí společně s dětmi také Karlovarský symfonický orchestr. Dále zavítá Magdalena Kožená na společný program ZUŠek do Plzně a svou cestu po akcích ZUŠ Open zakončí v Českých Budějovicích, kde za doprovodu dechového orchestru uzavřou pěvecké sbory ze ZUŠek kraje svůj celodenní program. I v dalších městech se můžeme těšit na velký open air, na kterém se představí školy z daného kraje – například v Brně, v Neratově, v Litni, v Teplicích, ve Zlíně, v Olomouci či v Hlučíně. ZUŠ Open vyvrcholí symbolicky v sobotu na Den dětí ve Valdštejnské zahradě Senátu Parlamentu ČR rozsáhlým programem, který společně nabídnou ZUŠ ze všech regionů.

V rámci ZUŠ Open se také představí v oficiálním programu Pražského jara první absolventi dalšího projektu Nadačního fondu Magdaleny Kožené pro podporu talentů – stipendijního programu MenART. Prostor stipendistům a mentorům MenART dá ve svém programu v červnu i Smetanova Litomyšl.