Philippe Jaroussky - La Storia di Orfeo

5.6.2017 / Novinka týdne / Marek Šulc

Novinka tohoto týdne nás zavede do řecké mytologie. Představíme si album, které nese jasný název „La Storia di Orfeo“, tedy „Příběh Orfea“. Hlavní osobností nové nahrávky je francouzský kontratenorista Philippe Jaroussky. Společně s ním na desce zpívá maďarská sopranistka Emőke Baráth. Doprovází švýcarský komorní orchestr „I Barocchisti“, sborové části natočil Sbor švýcarského rozhlasu a televize. Diriguje Diego Fasolis.

Dramaturgie nové nahrávky představuje árie, duety a sborové scény ze tří oper, které vznikly v 17. století a jsou klíčovými ve zpracování tématu postavy Orfea. Na desce jsou natočeny vybrané části z oper Luigi Rossiho, Antonia Sartoria a Claudia Monteverdiho. Orfeus proslul svým zpěvem, který okouzloval lidi, uchvacoval a uklidňoval zvěř a ptactvo, tišil přírodu a nastoloval v ní klid a mír. Stejně tak proslul Orfeus svou láskou ke své manželce, krásné Eurydice.

Kontratenorista Philippe Jaroussky má vysoký jemný hlas. Ohromuje velkým rozsahem, virtuozitou i přirozeným vystupováním, spolupracuje se všemi významnými soubory a umělci, kteří se věnují starší hudbě.