51. ročník HF Antonína Dvořáka Příbram

10.4.2019 / Zprávy / Martina Klausová

Aktuální 51. ročník festivalu bude věnován Antonínu Dvořákovi v roli pedagoga. Na koncertech zazní díla Mistrových žáků, a to jak z doby jeho působení na pražské konzervatoři, tak z pobytu v USA.

Festival odstartuje 25. 4. v příbramském Divadle A. Dvořáka a rovnou nabídne plejádu zvučných jmen. Prvního koncertu se ujmou Soňa Červená, Lucie Silkenová, Julie Svěcená, Martin Bárta a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK.

V úterý 30. dubna se v příbramské Galerie Františka Drtikola uskuteční koncert s názvem Zápisník zmizelého, kde budou kromě jednoho z výrazných děl Leoše Janáčka představeny také skladby menšího rozsahu: výběr z Janáčkovy Moravské lidové poezie v písních, Píseň lásky Josefa Suka a Slovenské dvojzpěvy Sylvie Bodorové.  Za doprovodu klavírního virtuosa Martina Kasíka se v ústřední roli představí přední český pěvec, držitel Thálie, Jaroslav Březina.

Na dalších festivalových koncertech se představí např. Český filharmonický sbor Brno, Smetanovo trio, komorní orchestr Quattro s harfenistkou Janou Bouškovou, chybět nebude ani oblíbený benefiční koncert pro vilu Rusalka, na který letos přijal pozvání klavírní virtuos Ivo Kahánek.

Tradiční Den s Antonínem Dvořákem letos připadne na 4. června a opět přenese klasickou hudbu z koncertních sálů do ulic a veřejných míst Příbrami. Zahrnuje celkem dvacítku samostatných koncertů a pořadů pro děti i širokou veřejnost. 

Samotný závěr přesune festivalové dění opět na začátek, tedy do Divadla A. Dvořáka Příbram, kde mimořádný koncert našich předních houslistů „Mistři houslí“ završí 11. června celý 51. ročník festivalu díly A. Dvořáka, J. Suka, P. I. Čajkovského, P. de Sarasateho a A. Vivaldiho.

jaroslav Březina 
Tenorista Jaroslav Březina vystoupí v Galerii Františka Drtikola 30. dubna na koncertě Zápisník zmizelého.