Filharmonie Brno má nového šéfdirigenta

27.9.2017 / Zprávy / Martina Klausová

Uměleckým ředitelem a šéfdirigentem Filharmonie Brno je Dennis Russell Davies. Světoznámý umělec povede orchestr od příští sezony.

Dennis Russell Davies je známý mimořádným rozpětím repertoáru od baroka po soudobou hudbu, odborníci z celého světa ho považují za jednoho z nejinovativnějších a nejodvážnějších dirigentů klasické hudby. Mezi jeho přátele patří mnoho světoznámých skladatelů – Luciano Berio, Heinz Winbeck, Philippe Manoury, Hans Werner nebo například Philip Glass či Michael Nyman. Řídil orchestry po celém světě a kromě toho je i uznávaným pianistou.  

Dennis Russell Davies s orchestrem poprvé a zatím naposledy spolupracoval letos v květnu, kdy na Pražském jaru provedl Schnittkeho Faustovskou kantátu a Planety Gustava Holsta. Vzájemná jiskra přeskočila téměř okamžitě, následné jednání o spolupráci proběhlo poměrně rychle a Davies se netají tím, že nové angažmá představuje v jeho kariéře poněkud překvapivý vývoj.
„Jsem hrdý na to, že mi Filharmonie Brno nabídla, abych se stal jejím uměleckým vedoucím a šéfdirigentem. Velmi rád jsem tuto nabídku přijal. Příležitost objevovat s výbornými muzikanty nádhernou českou hudební současnost i minulost a uvést progresivní Brno do styku s mnoha vynikajícími mezinárodními skladateli a umělci, se kterými jsem měl to privilegium pracovat přes půl století, je vzrušující. A přiznávám, že v mé kariéře je to překvapivý vývoj. Zaujal mě orchestr a také město, které chápe svoji roli v České republice i na mezinárodní scéně, nebojí se být ambiciózní a riskovat.  Díky mým americkým kořenům na Středozápadě je mi Morava blízká, a zásluhou toho, že dlouho žiji v Linzi, tedy v Horním Rakousku, jsem získal hluboké uznání pro naše společné středoevropské dědictví. Navíc příležitost přispět k rozvoji nového koncertního sálu je výjimečná. Těším se na skvělou hudbu s Filharmonií Brno,“ uvedl Davies.

Do Brna Dennis Russel Davies přichází z Brucknerova orchestru v Linzi a tamní opery, které vedl jako šéfdirigent a hudební ředitel patnáct sezon. Za sebou má přitom osmačtyřicet let v čele orchestrů, oper či festivalů po celém světě. Kromě toho je také vyhledávaným klavíristou, chtějí s ním spolupracovat významné orchestry, skladatelé i interpreti. V Brně bude působit spolu s Heribertem Schröderem, uměleckým poradcem, se kterým ho pojí letitá spolupráce. Společně s dramaturgem Filharmonie Brno Vítězslavem Mikešem a nově jmenovaným stálým hostujícím dirigentem Robertem Kružíkem tedy budou určovat hudební směřování orchestru v následujících letech.