Formanův Amadeus se vrací do kin

17.3.2017 / Zprávy / Martina Klausová

FORMANŮV AMADEUS SE VRACÍ DO KIN, ALE JEN NA KRÁTKO
La La Land své doby bude k vidění v perfektní obrazové i zvukové kvalitě

Oscarový Amadeus je velkolepým historickým eposem a jedním z nejlepších filmů v dějinách. Pro mnohé je překrásnou oslavou hudby Wolfganga Amadea Mozarta, jednoho z velikánů klasické hudby. Kultovní film se teď vrací na plátna kin. Až do první poloviny dubna budou mít diváci možnost vidět na velkém plátně režisérský sestřih, který Miloš Forman představil na Berlinale v roce 2002.

Amadea v originálním znění s českými titulky uvedou kina po celé České republice. Pro mnohé definující dílo kinematografie se pak postupně objeví na programu desítek kin po celém Česku. Aktuální seznam projekcí je k nalezení na stránkách distributora www.pannonia-entertainment.cz.

Už teď je jasné, že film bude k vidění v brněnském Artu, v pražské Lucerně či v plzeňské Besedě. Na seznamu projekcí jsou ale i menší kina jako to ve Vsetíně, v Prostějově, ve Slaném či v Mostě. 

Oscary ověnčený filmový skvost
Děj Amadea není bezpochyby potřeba dlouze představovat. Píše se rok 1781 a Antonio Salieri (Abraham) působí jako dvorní skladatel císaře Josefa II (Jeffrey Jones). Když ke dvoru přijede Mozart (Tom Hulce), Salieri si s hrůzou uvědomí, že božské hudební nadání, které si přál mít on sám, dostal do vínku tento obscénní a rozpustilý vtipálek. Salieri dohnán žárlivostí k zuřivosti organizuje intriky s cílem zničit Mozarta, k čemuž je ochoten použít všechny dostupné prostředky. Možná i vraždu. Podařilo se Salierimu umlčet jednoho z největších géniů světové hudby? Formanovo životopisné drama získalo v roce 1985 Oscara za nejlepší film a posbíralo sošky i za režii, hlavního herce, adaptovaný scénář, výpravu, kostýmy, make-up a mix zvuku.