Hledání koncertního mistra ČF

6.4.2015 / Zprávy / Marek Šulc

Konkurzní komise České filharmonie, kterou tvoří všichni členové orchestru a šéfdirigent Jiří Bělohlávek, nevybrala nikoho ze čtyř finalistů. Vzhledem k vyrovnanosti účastníků konkurzu se o vítězi rozhodne až v průběhu roku. Vítěz bude pravidelně na tomto prestižním postu střídat houslistu Josefa Špačka. 

„Koncertní komise filharmonie odhlasovala, že bude následovat třetí kolo v podobě roční účasti finalistů konkurzu na koncertech České filharmonie. Po tuto dobu budou všichni pod bedlivým pozorováním a na závěr svého prubířského období z nich hlasováním bude vybrán jeden jediný vítěz. Podobně se to dělá i ve světě,“ uvedla mluvčí orchestr Kateřina Motlová. 

Jde o Jiřího Vodičku, dále teprve dvaadvacetiletou Olgu Šroubkovou, která se do finále dostala již podruhé a jejíž dědeček byl v minulosti slavným koncertním mistrem České filharmonie, Jana Fišera, a houslistu albánského původu, který nyní žije v Itálii Ermira Abeshiho. 

„Pro svůj finálový výkon si všichni kromě Vodičky vybrali Brahmsův houslový koncert D dur. Vodička si jako jediný zvolil Čajkovského houslový koncert D dur,“ sdělila Motlová. 

Podle koncertního mistra České filharmonie Josefa Špačka byla úroveň účastníků nebývale vysoká. První kolo konkurzu bylo přísně anonymní, účastníci hráli za plentou. Do dnešního druhého kola postoupili čtyři nejúspěšnější adepti. Tam uchazeči o post koncertního mistra České filharmonie předvedli vybraný houslový koncert za doprovodu orchestru a orchestrální sóla.