Ivan Klánský oslaví narozeniny koncertem

16.3.2018 / Zprávy / Martina Klausová

Klavírní virtuóz a děkan Ivan Klánský oslaví narozeniny koncertem

Pro mimořádný talent a pozoruhodné interpretační umění patří profesor Ivan Klánský k předním představitelům českého i zahraničního koncertního života. Ve čtvrtek 1. února se stal děkanem HAMU v Praze a v květnu oslaví koncertem významné životní jubileum.

Recitál profesora Ivana Klánského z díla Fryderyka Chopina se uskuteční 1. května 2018 ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Pořadatelem koncertu je Nadační fond CE. Za chopinistu v mezinárodním měřítku bývá označován už od roku 1970, kdy se jako dvaadvacetiletý probojoval do nejužšího finále chopinovské soutěže ve Varšavě.

„Hodnotit vlastní interpretaci mi samozřejmě nepřísluší. Snažím se ukázat svůj du­ševní svět, svůj pohled na Chopinovu hudbu, ale posluchač musí říci, zda jsem ho pře­svědčil a potěšil. Je to ten krásný trojúhelník skladatel – interpret – posluchač, který už mnoho staletí působí radost a štěstí mnoha lidem a dává umění jako takovému smysl,“ uvedl profesor Ivan Klánský.

Pravidelně koncertuje u nás i ve světě a celkový počet jeho vystoupení již přesáhl číslo 5000. Je rovněž vyhledávaným komorním hráčem, jeho jméno je dlouhodobě spojeno zejména se souborem Guarneri Trio Prague. Za svoje celoživotní dílo loni v září převzal prestižní Cenu Antonína Dvořáka.

Kromě interpretační činnosti si velice zakládá na své pedagogické práci. Od roku 1983 je profesorem Hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze, od roku 1997 působí tamtéž jako vedoucí katedry klávesových nástrojů a nyní zde převzal funkci děkana.